RM-SYSTÉM»Události»Zisk pojišťovny VIG srazila krize a povodně

Zisk pojišťovny VIG srazila krize a povodně

24.08.2009 14:42
Za první pololetí vydělala rakouská skupina o 13,4 procenta méně. Lépe si vedly české části koncernu.

Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG), jejíž akcie se obchodují i na pražské burze, doplatila na záplavy ve střední Evropě. Za první pololetí se její zisk propadl meziročně o 13,4 procenta na 180 milionů eur (zhruba 4,7 miliardy korun). Akcie VIG přesto včera na oznámené výsledky reagovaly mírným růstem.

O poznání lépe si naopak vedly české společnosti rakouského koncernu, pojišťovna Kooperativa a Pojišťovna České spořitelny (PČS).

„Z lokálního pohledu dosahujeme na mnoha trzích střední a východní Evropy - v souladu s našimi očekáváními - nadále silného růstu. Dále jsme posílili své postavení jedničky na klíčových trzích střední a východní Evropy a výrazně zvýšili náš tržní podíl na 16 procent," komentoval výsledky skupiny její generální ředitel Günter Geyer.

Zisk Kooperativy, druhé největší pojišťovny na tuzemském trhu, vzrostl za letošní první pololetí o 23 procent na 1,2 miliardy korun. Na pojistném vybrala 16,3 miliardy korun, o téměř tři procenta více než před rokem.

PČS, která do skupiny VIG přibyla teprve loni, pak v prvním pololetí dosáhla čistého zisku ve výši 188 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 165 milionů korun.

Jen v Česku se skupině VIG povedlo navýšit objem předepsaného pojistného o 12 procent na téměř 20 miliard korun.

Na výsledcích VIG se kromě nejisté situace na kapitálových trzích podepsaly i červnové povodně v Rakousku, Česku a Maďarsku. Výsledky odpovídaly očekávání trhu a akciový trh proto nijak nepřekvapily.

V Praze včera cenné papíry VIG zakončily obchodování silnější o 1,1 procenta na 863,6 koruny. Podobná byla situace i ve Vídni, kde akcie VIG posílily o téměř dvě procenta.

Od loňského února, kdy společnost vstoupila na pražskou burzu, ale její akcie ztrácejí ještě téměř 40 procent.

 

*************

Pololetní výsledky (meziroční změna) Skupina VIG (čistý zisk) 4,7mld.kč - 13,4 % KooperatIva (hrubý zisk) 1,2mld.kč + 23 % Pojišťovna ČS (čistý zisk) 0,2mld.kč + 717 %

 

21.8.2009, Veronika Miškovská, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy