RM-SYSTÉM»Události»NWR ohlásilo nečekaně vysokou ztrátu

NWR ohlásilo nečekaně vysokou ztrátu

24.08.2009 13:06
Těžařská společnost věří, že příznivé signály ohledně těžby uhlí vydrží těžební průmysl

Praha - Těžařská společnost NWR oznámila za celé první pololetí 2009 o dost horší výsledky, než se všeobecně čekalo. Loňský pololetní zisk 26,8 miliardy korun totiž vystřídala ztráta 1,1 miliardy korun. Nejhorší odhady analytiků ovšem počítaly se ztrátou o 300 milionů nižší, než skutečný výsledek.

Akcie NWR na oznámená data zareagovaly při včerejším obchodování citelným propadem o 6,23 procenta na 136,77 koruny. Podle analytiků jeden z největších rozdílů mezi tržním očekáváním a skutečností vykázala firma z finanční části výsledovky. „Čisté finanční náklady za druhý kvartál dosáhly téměř 20 milionů eur, tedy v přepočtu pět set šestnáct milionů korun, zatímco trh počítal s mnohem nižší částkou," vysvětluje analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka. V čem se ale odhady analytiků nelišily od skutečnosti, jsou důvody poklesu hospodářských výsledků. Pokles těžby a vysoký podíl fixních nákladů NWR totiž podle rozboru dat špatná čísla ovlivnily nejvíce.

Z představených čísel příznivě analytiky překvapily tržby. „Tržby byly čtyři procenta nad naším odhadem díky vyšším prodaným objemům koksovatelného uhlí," vysvětluje analytik České spořitelny Radim Kramule. Firma totiž zvýšila prodej uhlí v mezičtvrtletním srovnání o 26 procent a koksu dokonce o 86 procent. Přesto zaznamenala provozní ztrátu 16,8 milionu eur, tedy zhruba 433 milionů korun. Ve stejném čase loňského roku ovšem vykázala zisk ve výši 20 milionů eur. „Vzhledem k průměrné produkční ceně 73 eur na tunu to tak znamenalo prudké snížení marží koksovatelného uhlí," vysvětluje analytik Patria Bohumil Trampota.

Analytici soudí, že výhled na druhé pololetí zůstává nejistý. Podle Marka Hatlapatky sice NWR vidí určitou stabilizaci trhu a mírné oživení v ocelářském průmyslu, ale záměr vedení firmy nevyplatit akcionářům dividendu zůstává v platnosti.

20.8.2009, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.