RM-SYSTÉM»Události»NWR má po čase opět přízeň investorů

NWR má po čase opět přízeň investorů

06.08.2009 10:18
Doporučení Merrill Lynch pomohlo akciím NWR k růstu o desetinu.

Pražská burza má za sebou další růstový den, během něhož hlavní akciový index vystoupal nad 1120 bodů. To je přitom hodnota, na které se nacházel naposledy na začátku loňského října. Nejvýrazněji přitom včera rostly akcie těžební společnosti NWR - během dne přidaly 9,55 procenta na 135,29 koruny.

Cenné papíry NWR, která vlastní největšího českého producenta černého uhlí OKD, vystoupaly za poslední měsíc už o více než 70 procent. Do růstu ceny akcií se v posledních dnech promítá nejen mírné oživení na ocelářském trhu, ale také rostoucí ceny ropy a celkově dobrá nálada na trzích.

 

Vývoj akcií NWR

Ke včerejšímu výsledku však nejvíce pomohlo ranní prohlášení analytiků investiční banky Merrill Lynch, kteří spolu s výhledem pokračujícího růstu cen uhlí a dalších komodit zvedli cílovou cenu pro akcie NWR na více než čtyřnásobek ve srovnání s předchozím doporučením.

Akcie NWR podle Merrill Lynch během příštích 12 měsíců podraží na 5,5 libry (zhruba 167 korun). Investoři - hlavně velké zahraniční fondy - si tak včera doporučení Merrill Lynch „kupovat" vzali k srdci.

„Merrill Lynch patří k bankám, jejichž prognózy vývoje v těžebním sektoru mají největší váhu," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „V souvislosti s oživením nyní trh čeká, že i další bankovní domy přehodnotí svůj pohled na celý sektor," dodává Petr Novák ze společnosti Atlantik FT.

Situace na trhu s ocelí se podle Nováka začíná pomalu zlepšovat. V některých zemích se znovu otevírají kvůli krizi uzavřené provozy. Než se však oceláři vzpamatují z více než 40procentního propadu výroby ze začátku roku, bude to ještě nějakou dobu trvat. Dodávky pro ocelárny jsou přitom pro těžaře klíčové.

„Růstový potenciál akcií NWR zvyšuje také jejich dřívější hluboký propad," upozorňuje Novák. Loni v červnu totiž stála jedna akcie NWR i více než 600 korun, během několika měsíců pak ale na burze zlevnily i na pouhou desetinu této částky.

Někteří analytici nicméně před přílišným optimismem varují. „NWR zveřejní za dva týdny hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. A ty budou slabé," míní Hatlapatka.

Jedním z vlastníků NWR je i finančník Zdeněk Bakala, který je většinovým majitelem společnosti Economia, vydavatele HN.

6.8.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.