RM-SYSTÉM»Události»Volkswagenu propadl zisk o 80 procent

Volkswagenu propadl zisk o 80 procent

31.07.2009 10:41
Čistý zisk největší evropské automobilky, německého Volkswagenu, v prvním pololetí klesl o dramatických 81 procent na 494 miliónů eur (asi 12,6 miliardy korun).

V loňském roce vydělal Volkswagen za prvních šest měsíců 2,5 miliardy eur. Mladoboleslavská Škoda Auto, která patří do skupiny Volkswagen, snížila zisk o 61,7 procenta.

Volkswagen v červnu sice prodal o šest procent více osobních a užitkových automobilů než ve stejné době před rokem, ekonomická krize se firmě přesto nevyhnula. Za první pololetí klesly prodeje Volkswagenu o 9,4 procenta na 51,2 miliardy eur.

Ve druhém čtvrtletí se zisk automobilky meziročně snížil o 83 procent na 283 miliónů eur. Volkswagen nepředpokládá, že by celkový prodej za letošní rok překonal loňské výsledky. Prognózu pro zbytek roku ale firma nezveřejnila kvůli nestabilnímu vývoji na trhu. Společnost nyní navíc pracuje na včlenění automobilky Porsche do své struktury.

 

Škoda Auto prodala o desetinu méně aut

Škoda Auto zaznamenala v prvním pololetí čistý zisk 2,7 miliardy korun, což je o 61,7 procenta méně než loni. Tržby firmy klesly o 19,7 procenta na 89,7 miliardy korun. Automobilka prodala 329 641 aut, což je meziročně o 10,1 procenta méně.

Na hospodářské výsledky firmy má stále vliv pokračující hospodářská krize. Přestože se největší české automobilce propadl v prvních šesti měsících prodej o více než deset procent, světový automobilový trh ve stejném období klesl o 17,7 procenta.

Podle mluvčího automobilky Jaroslava Černého dokázala automobilka v průběhu druhého čtvrtletí zbrzdit pokles prodejů, který v prvním čtvrtletí činil 17,5 procenta. Světový trh se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 20,7 procenta. Škodě Auto pomohlo zejména šrotovné, které zavedla řada evropských zemí. Díky němu se dobře prodávala především Škoda Fabia.

Vzhledem k poptávce Škoda také výrazně zredukovala výrobu. Firma vyrobila ve všech svých závodech za prvních šest měsíců 247 064 vozů, což znamená pokles o 30,2 procenta. Vzhledem k tomu klesl odbyt skupiny Škoda Auto o více než čtvrtinu na 262 356 vozů.

„První pololetí roku 2009 bylo velmi obtížné. Celosvětová ekonomická krize zasáhla výrazně i skupinu Škoda Auto. Přijali jsme řadu konkrétních opatření, abychom co nejlépe čelili aktuální situaci a udrželi svoji finanční sílu a stabilitu. Díky našim moderním a ekologickým produktům se nám podařilo dále navýšit podíl na strategických trzích, jako například v Německu a v Číně," řekl předseda představenstva automobilky Reinhard Jung.

Velmi pozitivně se podle něho vyvíjely rovněž prodeje modelové řady Superb. Loňská novinka dokázala i v současné složité situaci své prodejní objemy více než zdvojnásobit.

„Podporu očekáváme na základě prvních velmi pozitivních signálů z trhů i od naší nové modelové řady, vozu Škoda Yeti," dodal Jung.

31.7.2009, Právo


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy