RM-SYSTÉM»Události»Spořitelna vydělala přes šest miliard

Spořitelna vydělala přes šest miliard

31.07.2009 09:59
Čistý zisk spořitelny je největší z celé skupiny Erste Bank Česká banka vydělává víc než její matka v Rakousku.

Pololetní hospodaření největší tuzemské banky pro drobné klienty ukazuje, že krize sice českým peněžním domům přináší určité zhoršení. Ale zatím je nijak vážně neohrožuje. Výdělek České spořitelny v meziročním srovnání klesl jen mírně, o 4,4 procenta, a dosáhl 6,31 miliardy korun.

Jde opět o nejlepší výsledek z celé skupiny Erste Bank, včetně Rakouska. Rakouské skupině, působící v osmi zemích, se v pololetí čistý zisk propadl celkově skoro o čtvrtinu na 492,1 milionu eur (zhruba 12,58 miliardy korun). Podle údajů Erste Group se spořitelna na celkovém zisku skupiny podílela 36 procenty.

„Pozice českých bank je silná a finanční krizi dokážou v pohodě překonat," komentoval výsledek spořitelny Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Spořitelna včera odstartovala výsledkovou sezonu tuzemských peněžních domů. Komerční banka zveřejní hospodaření příští středu a ČSOB příští čtvrtek.

Šéf spořitelny Gernot Mittendorfer si přitom pochvaluje hlavně obchodní výsledek své banky. Provozní zisk spořitelny se totiž zvýšil meziročně o 21,4 procenta na 13,39 miliardy korun.
„Je to doklad, že jsme se dokázali připravit na změnu ekonomického prostředí. Přestože poptávka firem a českých domácností po úvěrech kvůli krizi ochlazuje, naše úvěrové portfolio stále roste. Jsme připraveni dále půjčovat", uvedl Mittendorfer. Zároveň upozornil, že spořitelně se dále dařilo snižovat poměr nákladů k výnosům. Celkové provozní náklady banka udržela na úrovni loňského prvního pololetí. Silnou pozici spořitelny v provozním zisku s ohledem na současné zhoršení ekonomiky oceňují i analytici.

„Je vidět, že přes snížení zájmu o úvěry, spořitelně stále rostou úrokové výnosy. Ve druhém čtvrtletí jí k tomu nahrály i příznivé podmínky na trhu, kdy došlo k nárůstu cen cenných papírů," upozornil Milan Lávička, analytik společnosti Atlantik FT.

Mimořádný růst výnosů z obchodních operací o zhruba 83 procent se podle propočtu Hatlapatky promítl do čistého zisku spořitelny asi 800 miliony korun. Podle něj jde o proměnlivou kategorii příjmu, se kterou ale banka do budoucna nemůže počítat.
Naopak jisté je, že s očekávaným zhoršováním tuzemské ekonomiky musí spořitelna kalkulovat s většími náklady na špatné úvěry.

Zhoršování úvěrového portfolia se do pololetního výsledku už výrazně promítlo. Spořitelna musela zvýšit objem rezerv na možný odpis problémových úvěrů meziročně dva a půl krát na 3,8 miliardy korun.

"Potenciál spořitelny k dalším nákladovým úsporám již není velký. Při předpokládaném zhoršování kvality úvěrů a oslabování růstu výnosů, je třeba počítat se zhoršováním jejího výdělku v příštích čtvrtletích," uvedl Hatlapatka.

Podle něj ale pokles čistého zisku spořitelny bude spíše v jednotkách než mnoha desítkách procent.

 

****************************************************

 

Výsledky spořitelny

13,39 miliardy korun dosáhl provozní zisk, což je meziroční nárůst o 21,4 procenta. Podle analytiků je to doklad silné ekonomické pozice banky.

19,9% byla návratnost kapitálu. Je to meziroční snížení o tři procentní body. Čistý výdělek banky mírně poklesl a banka více než dvaapůlkrát navýšila rezervy na úvěry.

42,5% dosáhl poměr nákladů k výnosům, což je historicky nejnižší hodnota. v meziročním srovnání jde o zlepšení skoro o pět procentních bodů.

 

31.7.2009, Olga Skalková, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.