RM-SYSTÉM»Události»Erste šetří, aby zvládla špatné úvěry

Erste šetří, aby zvládla špatné úvěry

31.07.2009 09:50
Skupině erste klesl v pololetí zisk o 23 % na 492 milionů eur náklady na riziko sice rostou, propad ale brzdí vysoké výdělky na burze

Oživení na akciových trzích v posledních měsících pomohlo rakouské bankovní skupině Erste Group Bank, pod jejíž křídla patří i Česká spořitelna, k výrazně lepším výsledkům, než čekali analytici. Třetímu největšímu poskytovateli půjček ve střední a východní Evropě klesl čistý zisk v prvním pololetí meziročně „jen" o necelých 23 procent na 492 milionů eur (zhruba 12,6 miliardy korun).

Zisk zobchodování na burze vzrostl v pololetí meziročně o 86 procent a pomůže Erste vytvořit polštář před dalším nárůstem špatných úvěrů. Ty se už nyní - měřeno objemem rizikových nákladů - téměř zdvouapůlnásobily na 892 milionů eur.

Jenže na rozdíl od výnosů z poplatků a úroků jsou zisky z obchodů do značné míry nevypočitatelné. „Je otázka, zda je zisk z tradingu udržitelný i ve druhé polovině roku," říká analytik Wood & Co. Jiří Staník.

Erste byla zasažena výrazným zpomalením ekonomik ve střední a východní Evropě, odkud jí plyne více než polovina provozního zisku. Rostoucí podíl špatných úvěrů by tak mohl zhoršit výsledky skupiny v dalších čtvrtletích. To však neplatí jen pro Erste - podobně mohou trpět i další bankovní skupiny.

Šéf Erste Group Andreas Treichl přesto věří, že i přes prudké zvýšení rizikových nákladů udrží skupina zisk i po zbytek roku. Treichl dodal, že firma „velmi pravděpodobně" vyplatí dividendu. Navíc prý už nebude žádat žádné další peníze od rakouské vlády. Už dříve banka dostala státní injekci ve výši 1,2 miliardy eur a další miliardu má přislíbenu.

„Považujeme zveřejněné výsledky za neutrální až mírně horší, hlavně kvůli většímu než očekávanému zhoršení kvality úvěrového portfolia a s ním souvisejícím vyšším rizikovým nákladům," shrnuje Ondřej Moravanský ze společnosti Cyrrus.

Investoři nicméně zareagovali nadšeně a akcie Erste včera posílily o vysokých 9,4 procenta. Od poloviny března, kdy se cenné papíry skupiny propadly na samé dno, se jejich hodnota téměř ztrojnásobila na nynějších 592 korun.

 

31.7.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy