RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen přijde převzetí Porsche draho

Volkswagen přijde převzetí Porsche draho

28.07.2009 09:48
Výrobce luxusních vozů Porsche nadělal větší dluhy, než se dosud předpokládalo. Asi za 14 miliard eur.

Největší evropská automobilka Volkswagen by měla zcela převzít Porsche nejpozději do roku 2011, a to ve dvou etapách. Podle listu Financial Times Deutschland to ale nebude žádný laciný špás.

Němečtí experti kupní cenu odhadují na osm miliard eur. Pro srovnání: Volkswagen loni vydělal 4,75 miliardy eur čistého a na účtech má nyní hotovost v hodnotě zhruba 11 miliard eur.

Z toho vyplývá, že VW se převzetím mnohem menšího výrobce luxusních sportovních vozů finančně nezruinuje. „Ale jeho likvidita se po provedení transakce povážlivě ztenčí," upozorňuje automobilový expert Stefan Bratzel z Vysoké odborné hospodářské školy (FHDW).

Na finance Volkswagenu totiž bude „tlačit" nejen vysoká kupní cena, nýbrž také dluhy rodinné firmy Porsche. Ty dosahují zhruba 14 miliard eur, nikoli 10 miliard, jak se dosud uvádělo, informuje server Spiegel Online s odvoláním na bankovní zdroje.

A protože i Volkswagenu letos v důsledku krize klesne zisk, bude podle Bratzela nucen navýšit svůj základní kapitál přibližně o čtyři miliardy eur. Porsche musí splácet nejenom bankovní úvěry, ale i uspokojovat nároky, které vůči němu mají držitelé dluhopisů.

Na velice tíživou finanční situaci této automobilky nedávno v „důvěrném rozhovoru" s jejím spoluvlastníkem a předsedou dozorčí rady Wolfgangem Porschem poukázal také ředitel Deutsche Bank Josef Ackermann. Podle něj nebude chystané čtyřmiliardové navýšení kapitálu ze strany VW stačit, proto by měli vlastníci Porsche nalít také vlastní kapitál. A to velice rychle.

Z informací Spiegel Online také vyplývá, že rodiny Porscheových a Piëchových budou ve sloučené automobilce VW-Porsche držet nikoli přes 50 procent, nýbrž jenom asi 30 procent akcií.

28.7.2009, Václav Lavička, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy