RM-SYSTÉM»Události»Po fúzi s Porsche má VW našlápnuto na vrchol

Po fúzi s Porsche má VW našlápnuto na vrchol

27.07.2009 10:19
Berlín - Dlouholetá obchodní bitva mezi dvěma průmyslnickými rodinami – Porsche a Piëchů – skončila smírem. A v Německu podle tamního tisku vznikla automobilka, která by se už brzy mohla stát světovou jedničkou.

Ekonomický deník Financial Times Deutschland napsal, že konec jednoho z „nejbizarnějších bojů o převzetí, jaké německé hospodářství zažilo", znamená ulehčení jak proVW, tak i pro Porsche. Fúze podle listu dává z průmyslového hlediska značný smysl. „Spolu jsou Porsche a VW silní a zdaleka není jen snílkovstvím, když šéf VW Martin Winterkorn vytyčuje cíl svrhnout Toyotu z pozice největšího výrobce automobilů světa do tří let," napsal deník. Přestože Porsche ročně prodá jen kolem 100 000 aut, je značka pro Volkswagen významným posílením. Porsche v nabídce VW ideálně zaplní prostor mezi Audi a supersportovním Lamborghini.

Spojení automobilek předcházela mocenská bitva dvou bratranců, Wolfganga Porsche a Ferdinanda Piëcha. Druhý z nich, šéf VW a zároveň předseda dozorčí rady firmy Porsche, žádal sloučení firem pod křídla Volkswagenu. Naopak Wolfgang Porsche chtěl spolupráci obou podniků, ovšem se zachováním nezávislosti výrobce sportovních vozů. Finanční problémy Porsche však nakonec daly za pravdu Piëchově koncepci.

27.7.2009, Mladá fronta DNES


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy