RM-SYSTÉM»Události»NWR i ČEZ mohou koupit firmy v Polsku

NWR i ČEZ mohou koupit firmy v Polsku

24.07.2009 10:28
V Polsku se chystá řada zajímavých privatizací podílů ve firmách, které by mohly být významnou investiční příležitostí pro domácí společnosti. Kromě energetické firmy Enea mohou investoři koupit také podíl v těžební firmě KGHM či společnosti Grupa Lotos.

Polsko chce kvůli rostoucím tlakům na státní rozpočet rozšířit program prodeje státních aktiv. Podle Karla Potměšila z Cyrrusu by se tento plán mohl dotknout i na polské burze obchodovaných společností Grupa Lotos či KGHM. Polská média uvádějí, že v případě těžební společnosti KGHM by mohlo do konce roku 2010 dojít k prodeji celého státního podílu ve výši 41 procent. Rozhodnutí vlády není podle dostupných zdrojů konečné. Možným uchazečem o podíl v polské těžební firmě je těžební firma NWR. Ta detaily zatím nechce uvést. „NWR sleduje všechny významné investiční příležitosti v regionu a v případě, že se polská vláda rozhodne privatizovat, budeme naši účast pečlivě zvažovat," řekla E15 mluvčí NWR Petra Mašínová. Podle ní bude záležet na podmínkách privatizace a okolnostech.

Druhým českým potenciálním investorem v Polsku se může stát energetický gigant ČEZ. Podle polského magazínu Puls Biznesu totiž energetická společnost Enea plánuje prodej 67procentního podílu. Odhad ceny podílu se pohybuje kolem 7,3 miliardy zlotých, tedy zhruba 43,7 miliardy korun. Podle spekulací se o podíl střetnou český ČEZ a německé giganty RWE a Vattenfall. Situaci kolem prodeje společnosti Enea sledujeme, zatím jsme se však nerozhodli, zda se budeme účastnit," řekla E15 mluvčí ČEZ Eva Nováková.

 

24.7.2009, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.