RM-SYSTÉM»Události»Porsche zamířilo do náruče VW

Porsche zamířilo do náruče VW

24.07.2009 10:19
Cestu ke spojení otevřela rezignace šéfa Porsche Wendelina Wiedekinga Významným akcionářem koncernu VW-Porsche bude stát Katar

Atomobilová mapa Evropy dozná významnou změnu. Rodinná automobilka Porsche, proslulá luxusními sportovními vozy, se rozhodla, že se spojí s koncernem Volkswagen.

Stane se tak jeho desátou značkou - například vedle luxusní německé Audi, či „masových" značek, jako jsou španělský Seat nebo česká Škoda.

„Cesta k vytvoření nové automobilky je volná," potvrdil včera výkonný ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn. Ten bude také stát v čele rozšířeného koncernu, který německá média překřtila na „Volksporsche".

Ve spojené automobilce ale nebude místo pro dosavadního ředitele Porsche Wendelina Wiedekinga. Ten sňatek s mnohem větším Volkswagenem prostě „nevydýchal" a oznámil, že s okamžitou platností uvolňuje šéfovské křeslo.

Myšlenky, že zachová Porsche jako nezávislou automobilku, do které ovšem jako významný akcionář vstoupí arabský stát Katar, se musel definitivně vzdát.

Dozorčí rada Porsche výkonným ředitelem jmenovala Michaela Machta, dosavadního výrobního šéfa.

Wiedeking řídil Porsche od srpna roku 1993 a svým tvrdým až arogantním manažerským stylem firmu vyvedl z bláta na výsluní. Její ziskové marže patřily k největším ve světovém automobilovém průmyslu. Na trh dodávala kolem 100 tisíc luxusních sportovních aut ročně.

Porsche pod vedením ctižádostivého Wiedekinga postupně nashromáždila tolik volné hotovosti, že si mohla počínaje rokem 2005 dovolit „zaútočit" na mnohem větší Volkswagen, vyrábějící za týden více aut než Porsche za celý rok.

Wiedekingovi se s pomocí spřízněných bank podařilo poměrně rychle skoupit 51 procent akcií Volkswagenu. Na další více než pětinový balík získal Porsche předkupní právo.

Jenže Wiedeking, pod jehož vedením Porsche loni vydělal hlavně na spekulacích s cennými papíry, v honbě za VW nadělal obrovské dluhy, odhadované na deset miliard eur.

„Wiedeking doplatil na to, že se v posledních letech choval jako manažer hedgeového fondu, nikoli šéf firmy vyrábějící auta," míní Stefan Mülller, sedící v dozorčí radě Porsche za FIB Frankfurter Investment Bankank. Podle něj byl Wiedeking příliš domýšlivý. Myslel si, že mu vyjdou veškerá předsevzetí. To všechno mu v mocenském boji s předsedou dozorčí rady Volkswagenu Ferdinandem Piëchem, zastáncem spojení, zlomilo vaz.

Největším akcionářem VW-Porsche se stanou rodiny Piëchových a Porscheových (asi 49 procent). Dolnosaská vláda, mající právo veta na klíčová rozhodnutí, bude držet přes pětinu. A třetím klíčovým vlastníkem se stane státní investiční fond emirátu Katar s 19 procenty. Arabové už za akciové opce VW, které původně držel Porsche, zaplatili pět miliard eur.

**************

Hlavní aktéři Wendelin Wiedeking usiloval o to, aby Porsche zůstala nezávislou automobilkou, do které by vstoupil arabský kapitál. Wolfgang Porsche Šéf dozorčí rady Porsche, který chtěl jako Wiedeking ovládnout VW. Stál tak proti svému bratranci Piëchovi Ferdinand Piëch Matador předsedající dozorčí radě VW prosazoval myšlenku „integrované automobilky".

24.7.2009, Václav Lavička, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy