RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen kupuje Porsche

Volkswagen kupuje Porsche

20.07.2009 09:26
Porsche si na Volkswagenu vylámalo zuby. Ten ho teď koupí za osm miliard eur

STUTTGART Posledních několik let se německý výrobce sportovních vozů Porsche marně snažil ovládnout automobilku VW. Nyní se situace obrátila. Volkswagen kupuje Porsche.

Jak v sobotu informoval německý týdeník Der Spiegel, hodlá Volkswagen zaplatit za zdravou část automobilky osm miliard eur (více než 207 miliard korun). Po dokončení obchodu se stane Porsche desátou samostatnou značkou skupiny Volkswagen.

Dohoda předpokládá, že Volkswagen koupí v první fázi 49,9 procent akcií. Zbytek firmy, který bude i nadále vlastnit holding Porsche SE ovládaný rodinami Porsche a Piëch, koupí později. Kromě koupě automobilky zvažuje Volkswagen i možnost odkoupení sítě obchodních zastoupení Porsche za tři miliardy eur.

V nové skupině PorscheVolkswagen, která vznikne po dokončení obchodu, budou rodiny Porsche a Piëch držet podíl více než 50 procent a dvacet procent akcií bude vlastnit i nadále spolkový stát Dolní Sasko. Dveře se otevřou i pro katarský investiční fond, který může ve firmě získat podíl mezi 14,9 a 19,9 procenta. Katar se přitom ucházel už o koupi samotného Porsche. O budoucnosti Porsche rozhodne ve čtvrtek 23. července mimořádné zasedání dozorčí rady, která má obchod posvětit. Obě strany odmítají akci komentovat.

Proti plánům na prodej Porsche Volkswagenu se však staví dosavadní šéf automobilky Wendelin Wiedeking a předseda představenstva Wolfgang Porsche, kteří upřednostňují navýšení kapitálu a vstup katarského investora.

Jak dodal v neděli týdeník Welt am Sonntag, chtějí proti prodeji bojovat i samotní zaměstnanci automobilky. Volkswagen si nemůže koupit duši zaměstnanců Porsche, řekl týdeníku předseda závodního výboru a viceprezident dozorčí rady Porsche Uwe Hück. Dodal, že se Porsche nedá sestavit z dílů na VW Polo.

Hück pohrozil, že odboráři Porsche ve spolupráci s odborovým svazem IG Metall obsadí továrny Porsche ve Zuffenhausenu a ve Weissachu a vyhlásí stávku, dodala agentura AFP.

Zaměstnanci Porsche předvedli za posledních 14 let výjimečné výkony a budou teď za svou nezávislost nebývale bojovat," zdůraznil Hück. Další ze spolumajitelů automobilky Porsche a zároveň šéf dozorčí rady Volkswagenu Ferdinand Piëch na rozdíl od svého bratrance Wolfganga Porscheho reprezentuje skupinu, která prosazuje spojení s wolfsburskou automobilkou. Piëch by rád z Porsche udělal korunní klenot celé skupiny Volkswagen. Do té už nyní patří kromě samotného Volkswagenu například česká Škoda Auto či luxusní značky Bugatti a Lamborghini.

Prodej automobilky pomůže splatit majitelům holdingu Porsche Automobil Holding SE větší část dluhů, které podle agentury Reuters překročily deset miliard eur. Většina z nich se nakumulovala při letošním ambiciózním pokusu získat tříčtvrtinový podíl v patnáctkrát větším Volkswagenu a ovládnout ho.

Šéfovi automobilky Porsche Wendelinu Wiedekingovi se však nepodařilo získat ani 51 procent hlasovacích práv.

Firma financovala nákupy akcií z úvěrů bank a vaz jí zlomila globální ekonomická krize, která způsobila kolaps úvěrového trhu a celosvětový pokles poptávky po automobilech. Minulý měsíc pak státní agentura KfW zamítla žádost Porsche o půjčku 1,75 miliardy eur.

 

*****************

 

Pod šéfem Porsche se houpe křeslo Tento týden se má rozhodnout i o dalším setrvání Wendelina Wiedekinga ve funkci šéfa automobilky Porsche. Wiedeking spekulace o svém odchodu odmítl a řekl, že chce dokončit kontrakt, který mu vyprší až v roce 2012. Podle agentury Bloomberg dostane Wiedeking, pokud opustí společnost, odstupné 100 milionů eur. Jednalo by se tak o největší evropský zlatý padák, který dostal šéf průmyslového podniku.

20.7.2009, Pavel Škopek, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy