RM-SYSTÉM»Události»Microsoft se brání útoku Googlu. Nabídne balík Office zdarma

Microsoft se brání útoku Googlu. Nabídne balík Office zdarma

15.07.2009 11:50
Redmond - Microsoft odpovídá na stále větší tlak ze strany rivala Google. Ten v posledních dvou letech uvádí stále více produktů, které přímo konkurují softwaru a službám Microsoftu. Softwarový gigant se proto rozhodl pro nevídaný krok: nabídne zdarma „odlehčenou" verzi svého kancelářského softwaru Office.

Microsoft uvolnil k testování vybranými odborníky nový balík Office 2010 v pondělí. Podnik chce k testům přizvat desítky tisíc lidí. Office 2010 je podle viceprezidenta Microsoftu Chrise Capossely první řešení pro počítače, mobilní telefony i webové prohlížeče.

Bezplatná verze pravděpodobně sníží tržby za Office jen málo. Podle analytiků ale její zavedení představuje jeden z nejradikálnějších kroků Microsoftu ve snaze přeorientovat své softwarové aktivity na internet, píše list Financial Times.
Na internetu bude k dispozici zjednodušená verze, kde bude možné přes prohlížeč pracovat s dokumenty ve Wordu, PowerPointu, Excelu a OneNote.

Přestože půjde o jednodušší verzi, i tak nabídne plnou službu jako internetoví rivalové, například Google Apps, uvedl šéf podnikové divize Microsoftu Stephen Elop.

Google uvádí, že jeho bezplatné softwarové aplikace využívá 15 milionů lidí. Platících zákazníků prémiové verze má ale jen statisíce. Microsoft proti tomu uvádí, že jeho Office má ve svých osobních počítačích půl miliardy lidí, i když polovina z nich užívá pirátské kopie. Služba bude bezplatná pro 400 milionů registrovaných uživatelů webové Microsoft Live. K dispozici ji bude mít i 90 milionů zaměstnanců, jejichž zaměstnavatelé platí Microsoftu na základě ročních smluv.

Bezplatná verze Office ale celkovou ekonomiku Microsoftu neohrozí, uvedl analytik TomAustin z agentury Gartner. Microsoft většinu zisku vytváří prodejem podnikovým odběratelům a od verze Office v počítači zřejmě ustoupí jen relativně malá část domácích uživatelů, dodal pro Financial Times analytik Matt Rosoff.

15.7.2009, Mladá fronta DNES


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy