RM-SYSTÉM»Události»Katar se přiblížil vstupu do Porsche

Katar se přiblížil vstupu do Porsche

14.07.2009 10:36
Zadlužená německá automobilka Porsche, vyrábějící luxusní sportovní vozy, si snad konečně bude moci vydechnout. Agentura DPA v sobotu oznámila s odvoláním na „zasvěcené bankovní zdroje“, že jejím hlavním vlastníkem se za sedm miliard eur stane emirát Katar.

„Výkonný ředitel Wendelin Wideking je se vstupem arabského investora srozuměn," poznamenal server Spiegel Online. Suma, kterou je státní investiční fond Kataru chce zaplatit, se blíží devítimilardovému dluhu Porsche. Ale v souboji o Porsche se nevzdává ani další vážný uchazeč -automobilka Volkswagen. Ta dosud byla ochotna za 49,9 % kmenových akcií a akciových opcí Porsche zaplatit tři až čtyři miliardy eur. Nyní se hovoří o skoro pěti miliardách eur.

Stuttgartská centrála Porsche už v pátek oznámila, že o dalším osudu firmy rozhodne dozorčí rada 23. července. Podle německých médií nerozhodne jen o tom, kdo se stane strategickým partnerem firmy, ale i o osudu výkonného ředitele Wendelina Wiedekinga. Wiedeking, který je od roku 2006 také členem dozorčí rady Volkswagenu, jasně preferuje vstup arabského investora. A to k nelibosti svého rivala Ferdinanda Piëcha, který prosazuje integraci Porsche s VW.

13.7.2009, Václav Lavička, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy