RM-SYSTÉM»Události»Porsche odmítá prodat Volkswagenu jeho akcie

Porsche odmítá prodat Volkswagenu jeho akcie

30.06.2009 09:27
Výrobce luxusních sportovních vozů Porsche zatím nepodlehl tlaku koncernu Volkswagen (VW) a trvá na tom, že mu neprodá 49procentní podíl, který v této největší evropské automobilce drží. Tím se vzdálila možnost spojení obou společností, protože právě na zpětném prodeji akcií VW byl celý plán postaven.

Volkswagen za téměř poloviční podíl nabízel tři až čtyři miliardy eur (78 až 105 miliard korun). Předseda představenstva Porsche Wolfgang Porsche však o nabídce VW hovoří jako o „neproveditelné", píše agentura Bloomberg. Porsche se tak postavil za šéfa automobilky Wendelina Wiedekinda, který již o víkendu označil naléhání Volkswagenu na prodej podílu za vydírání.

Včera se do vyjednávání důrazně vložila i dolnosaská vláda, která vybídla obě automobilky k uzavření dohody. „Musí být konečně jasné, jestli se automobilky spojí, nebo půjde každá svou cestou," řekl premiér Dolního Saska Christian Wulff. Jeho vláda by přitom spojení obou společností uvítala.

O významný podíl v Porsche má zájem i Katar. Bohatý arabský emirát již dříve naznačil, že bude o majetkový vstup do Porsche usilovat pouze v případě, že dojde ke spojení obou automobilek. Podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung ale Katar nabídku na odkup předložil již včera.

Katar by mohl v rodinné firmě Porsche získat až čtvrtinu akcií s hlasovacím právem za 2,5 miliardy eur. Ve spojené automobilce by mu mělo připadnout 15 procent akcií.

Společnost Porsche kontroluje téměř 51 procent akcií Volkswagenu a vlastní opce na nákup dalších cenných papírů. Ve snaze o převzetí Volkswagenu se ale výrazně zadlužila a nyní se potýká s finančními problémy. Pokud by se obě automobilky spojily, vznikla by společnost zahrnující osm značek osobních vozů včetně české Škody Auto, která je součástí koncernu Volkswagen.

 

30.6.2009. Veronika Miškovská,Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy