RM-SYSTÉM»Události»VW tvrdě tlačí na spojení s Porsche

VW tvrdě tlačí na spojení s Porsche

29.06.2009 10:40
Centrála Volkswagenu chce slyšet od Porsche jasné slovo už dnes Katarský stát by měl ve spojené automobilce vlastnit 15 procent akcií

Největší evropské automobilce Volkswagen (VW) došla trpělivost s mnohem menším výrobcem luxusních sportovních vozů, rodinnou firmou Porsche. Ta by mu měla během dneška sdělit, zda přistupuje na spojení s VW, či nikoli. Ovšem za podmínek, které stanoví centrála VW ve Wolfsburgu.

Ta podle zpravodajského serveru Spiegel Online vyrukovala s ultimativním požadavkem, aby firma Porsche Automobil Holding ze svých 50,8 procenta akcií, které drží ve VW, tomuto koncernu odprodala 49 procent za tři až čtyři miliardy eur (78 až 104 miliard korun).

Podle serveru, který neuvádí, ze kterého informačního zdroje čerpá, na Porsche tvrdě tlačí „silná čtyřka" - výkonný šéf Volkswagenu Martin Winterkorn, finanční ředitel Dieter Pötsch, dolnosaský premiér Christian Wulff a předseda dozorčí rady VW Ferdinand Piëch, spolumajitel Porsche.

Je to vydírání, říká Porsche Pokud Porsche nepůjde Volkswagenu na ruku, bude mu muset v září splatit 700 milionu eur, které Volkswagenu dluží od letošního března. A to by byl pro Porsche, který v honbě za akciemi VW během loňského roku nakupil dluhy za devět miliard eur, velký problém.

Tím spíše, že spolková vláda nevyslyšela jeho žádost o poskytnutí překlenovacího úvěru ve výši 1,75 miliardy eur.

Nicméně, výkonný šéf Porsche Wendelin Wiedeking, loni se 77,4 milionu eur nejlépe placený evropský manažer, a předseda dozorčí rady Wolfgang Porsche nemíní prodat svou kůži lacino.

„Volkswagen a zemská vláda Dolního Saska nás vydírají. Ultimáta do jednadvacátého století nepatří," cituje z jejich včerejšího prohlášení agentura Reuters.

Nejmenovaný mluvčí Volkswagenu včera v podvečer Reuters sdělil, že vedení koncernu v žádném případě nemíní nikoho vydírat. „Je to návrh na intenzivní budoucí spolupráci, která je v zájmu obou automobilek," nechal se slyšet premiér dolnosaské zemské vlády Christian Wulff, která má ve VW právo veta. Katar chce jasnou dohodu O významný majetkový podíl v Porsche usiluje jeví už delší dobu zájem Katar. Bohatý emirát, největší vývozce zkapalněného zemního plynu na světě, by mohl v rodinné automobilce získat za 2,5 miliardy eur až čtvrtinu akcií s hlasovacím právem.

Jak připomíná agentura Bloomberg, bylo by to vůbec poprvé v osmasedmdesátileté historii automobilky Porsche, kdy by se k tak velkému akciovému balíku dostal někdo mimo rodinu.

Ale Katar nyní dává podle listu Financial Times Deutschland jasně na srozuměnou, že se jeho němečtí partneři musí nejprve mezi sebou dohodnout, jinak z jeho chystaného vstupu do Porsche sejde.

Vedení Volkswagenu ale ve spojené automobilce, která by zahrnovala celkem osm značek osobních vozů včetně české Škody Auto, s Katarem napevno počítá. Mělo by mu připadnout 15 procent akcií.

Hlavní slovo v automobilce Volkswagen-Porsche bude náležet rodinám Piëchových a Porscheových, jimž by připadlo přes 40 procent akcií.

Druhým největším vlastníkem s přibližně pětinovým podílem by zůstala spolková země Dolní Sasko. Pět procent si rozdělí několik státních fondů z nejmenovaných zemí, zbytek připadne drobným investorům.

 

********************

 

Aktéři fúze (údaje za roK 2008)

 

VOLKSWAGEN

Obrat 113,8 miliardy eur. Podle obratu 4. největší firma v evropě

Čistý zisk 4,75 miliardy eur o šestinu více než v roce 2007

Zaměstnanci 357 000

 

PORSCHE

Obrat 7,45 miliardy eur. Podle obratu 210. místo v evropě

Čistý zisk 6,29 miliardy eur. O polovinu více než v roce 2007, hlavně však díky obchodům s cennými papíry

Zaměstnanci 12 200

 

29.6.2009, Václav Lavička, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.