RM-SYSTÉM»Události»Katarský fond míří do Volkswagenu

Katarský fond míří do Volkswagenu

25.06.2009 10:02
Německý výrobce luxusních sportovních vozů Porsche pokročil podle agentury Reuters v jednání s katarským státním fondem, kterému by měl prodat zhruba pětinu svých opcí na akcie automobilky Volkswagen.

Porsche nyní VW s 51 procenty hlasovacích práv ovládá. Ale rodinná firma Porsche ve snaze spolknout mnohem větší koncern VW nadělala dluhy za zhruba devět miliard eur. Aby tento problém vyřešila, zahájila jednání s vládcem Kataru o kapitálové injekci.

Mezitím se ale ocitli na koni ostatní akcionáři finančně zdravého Volkswagenu a oznámili, že plánované spojení VW-Porsche nepřipadá vzhledem ke zmíněným dluhům Porsche v úvahu.
„Tím, že by Porsche prodal část svých akciových opcí, by se jeho finanční problémy vyřešily," sdělil Reuters zasvěcený zdroj. Podle něj je Arabům celkem lhostejné, zda budou investovat přímo do Porsche (a tedy nepřímo do VW), anebo rovnou vstoupí do Volkswagenu. Počítá se s tím, že Arabové by ve VW drželi přibližně stejný podíl jako vláda spolkové země Dolní Sasko.

Vedení Porsche i finanční ředitel Volkswagenu Hans Dieter Pötsch se odmítli k informacím agentury Reuters vyjádřit.

Pötsch ale nedávno sdělil, že VW dosáhne za druhé letošní čtvrtletí zisku, a je ochoten uvažovat o půjčce zadluženému Porsche.

 

25.6.2009, Václav Lavička, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.