RM-SYSTÉM»Události»Sanofi: Zentiva je trumf pro východ

Sanofi: Zentiva je trumf pro východ

25.06.2009 09:49
V Praze bude jedno z našich center, říká Chris Viehbacher, šéf gigantu Sanofi-Aventis.

Česká farmaceutická jednička Zentiva si pod křídly gigantu Sanofi-Aventis nejen zachová svůj název, ale ještě posílí pozici. „Už jsme se rozhodli, že Praha bude střediskem naší výroby generických léků pro celou Evropu," uvedl Chris Viehbacher, generální ředitel Sanofi. Tento největší výrobce léků v Evropě ovládl Zentivu na jaře a má s ní velké plány.

„Zentiva je pro nás strategickou akvizicí. Má produkty a schopné lidi, zatímco my máme finance a působíme ve stovce zemí světa," uvádí Viehbacher. Díky Zentivě získala Sanofi výrobce takzvaných generik - levnějších kopií originálních léčiv. Právě s nimi chce Sanofi pronikat na trhy, kde lidé mají na léky zatím méně peněz než v západní Evropě nebo USA. Už dnes je přitom Zentiva jednou z nejvýznamnějších firem v regionu, továrny má vedle Česka i na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. „Letos jsme získali také generické firmy v Brazílii, Mexiku, plánujeme založit i další pobočku v Asii. V budoucnu se ale tyto pobočky mohou třeba řídit z Prahy, protože Zentiva je největší z těchto podniků," naznačuje dokonce Viehbacher. „Chceme si zkrátka udržet portfolio Zentivy i lidi, kteří tento byznys dělají," uklidnil šéf Sanofi šest a půl tisíce zaměstnanců Zentivy.

Navzdory ekonomické krizi zažívá farmaceutický průmysl dobré časy. Sanofi počítá i letos s růstem tržeb nad loňských 27,6 miliardy eur (zhruba 730 miliard korun). A nevylučuje ani další akvizice.

Za Zentivu zaplatila Sanofi celkem zhruba 40 miliard korun. Ve farmaceutickém byznysu přitom letos probíhají ještě o řády větší akvizice. Například světová jednička Pfizer se spojuje s firmou Wyeth, hodnota transakce je 68 miliard dolarů.

 

25.6.2009, Martin Mařík, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy