RM-SYSTÉM»Události»Motor roku 2009 vyrobil Volkswagen

Motor roku 2009 vyrobil Volkswagen

25.06.2009 09:47
Dvakrát přeplňovaný čtyřválec 1,4 TSI z dílen koncernu Volkswagen nejvíce oslovil porotu letošního ročníku mezinárodní soutěže Engine of the Year. Od 65 hlasujících členů jury získal celkem 354 bodů, zvítězil i v ekologické kategorii „zelený motor“ pro svou nízkou spotřebu i emise. První byl i v kategorii motorů s objemem od jednoho do 1,4 litru.

Čtyřválec využívající k přeplňování zároveň kompresor i turbodmychadlo je k vidění u řady modelů značky Volkswagen, používá jej i Seat ve sportovním typu Ibiza Cupra. Stejnojmenný motor, který nabízí Škoda pro octavii a superb, má však pouze turbodmychadlo.

Soutěž fungující na podobném principu jako věhlasné klání o evropské auto roku však kromě hlavní ceny vyhlašuje hned jedenáct různých kategorií. A tak je běžné, že se vítězstvím v soutěži chlubí vždy hned několik automobilek najednou.

Důležitou kategorii „nový motor roku" vyhrál šestiválec typu boxer s objemem 3,8 litru z modelu Porsche Carrera S před třílitrovým naftovým biturbem od BMW, který ovšem zvítězil i v jiné samostatné kategorii motorů s objemem od 2,5 do tří litrů. Třetí příčku za „nový motor" obsadilo opět BMW s turbodieselem 4,4 litru z modelu X6.

 

25.6.2009, Jakub Stehlík, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy