RM-SYSTÉM»Události»Orco právě bojuje o holé přežití

Orco právě bojuje o holé přežití

24.06.2009 11:47
Orco našlo investora – americkou Colony Capital. Nadšení však vystřídaly rozpaky. Orco dostane méně peněz a jen za podmínky, že se dohodne s věřiteli.

Orco tu bude ještě dlouho potom, co já už nebudu - prohlásil před časem jeho zakladatel a současný šéf Jean-Francois Ott. Teď, o dva a půl roku později, Orco ještě stojí. Jeho základy jsou však do hloubky otřeseny. Firma požádala o ochranu před věřiteli, protože nestíhá splácet své dluhy. Drobní akcionáři žádají hlavu vedení. Akcie firmy stojí 20krát méně, než v době, kdy Ott hlásal do světa, že Orco tu bude věčně.

Jenže nic není věčné - to, čeho jsme svědky, je boj firmy o holé přežití. Ott buď přesvědčí věřitele, ať počkají se splácením dluhů či Orcu část dokonce odpustí, nebo jeho firma padne a věřitelé si rozeberou, co z jejího majetku zbyde.

A v této části příběhu vstupuje na scénu hrdina, zachránce na bílém koni. Americká Colony Capital, která vydělává právě na nákupu podceněných realitních společností, teď nabízí Orcu pomocnou ruku. Osmdesát milionů eur za 30 procent ve firmě zní celkem slibně.

Avšak to, co včera společnost nakonec oznámila, vzbudilo mezi akcionáři i analytiky spíše rozpaky než bujaré veselí. Finanční injekce je totiž dvákrát nižší než původně představitelé Orca oznámili, když jednání s Američany začínala.

Navíc si Colony Capital vymínila, že dříve než Orcu peníze dá, musí si firma vyřešit problémy s držiteli dluhopisů. Ti drží dluh Orca za 429 milionů eur - tedy necelou třetinu celkových dluhů společnosti. Dluhopisy jsou splatné až v letech 2010 až 2014. A pokud se s nimi Ottovi nepodaří dohodnout, nedostane zřejmě Orco od Američanů ani eurocent. Proč netrpělivě vyhlížený zachránce s touto podmínkou přišel? Možná se chtěl jen přesvědčit, že jeho peníze nebudou použity na splácení dluhů, ale na dokončení rozjetých projektů, které firma potom prodá. Možná ale majitel fotbalového klubu Paris St. Germain úplně nevěří, že se Orcu podaří s věřiteli dohodnout, a do ukvapené investice se hrnout nechce.

Ott nebude mít dohadování s držiteli dluhopisů jednoduché. Nikdo si teď netroufá odhadnout, jak velkou má šanci na úspěch. A rozhodnutí Američanů dát peníze až později k jejich svolnosti k dohodě jistě neprospělo. Na druhou stranu není ani v jejich zájmu, aby se firma dostala do likvidace. Dohromady Orco dluží kolem 1,5 miliardy eur - letos musí refinancovat ještě 88 milionů. Majetek firmy je sice podle posledního ocenění odhadován na 2,2 miliardy eur, ale v případě nuceného prodeje majetku by se projektů musela zbavovat pod cenou. A není tak jisté, jestli by na každého něco zbylo.

Proto věřitelé zřejmě budou požadovat za odpouštění dluhů nebo posunutí splátek majetkový podíl v Orcu. To již včera naznačil Ott, když prohlásil, že Orco hledá možnost, jak vyměnit dluh za akcie.

Navíc je možné, že ani s penězi od Colony Capital Orco nevystačí a bude se muset poohlédnout po dalších investorech. Zvlášť když se nebude dařit prodávat majetek.
Jedním z těch, kdo by měl další kapitál dosypat, jsou i stávající akcionáři. Nabídka koupit jednu akcii za sedm eur platí i pro ně.

Za každou stávající akcii, kterou vlastní, takto mohou pořídit jednu další. Ott si slibuje, že i s příspěvekem od Američanů tak tímto způsobem dostane dohromady 140 milionů eur. Minimálně část akcionářů však s jeho postupem zásadně nesouhlasí. „Rebelující" sdružení drobných akcionářů SOS Orco včera již poněkolikáté kroky současného vedení tvrdě odsoudilo. Podle šéfa sdružení Luboše Smrčky, na kterého Ott kvůli podobným tvrzením podal žalobu, je dohoda s Colony v podstatě nesmyslná. Poukazuje na to, že Američané vlastně vůbec nemusí nakonec Orcu žádné peníze dát.

Navíc vstupem velkého investora se rozředí majetek na jednu akcii a ta tak ztratí na hodnotě. To se části akcionářů může nelíbit.

Otta tak čeká ještě jedna velká bitva. Osmého července bude čelit akcionářům na valné hromadě. SOS, za nímž stojí třeba podnikatel James Woolf, jenž proslul svou účastí v souboji o akcie obchodního domu Kotva, bude požadovat výměnu současného vedení. Tvrdí přitom, že Ott postupuje špatně, nedokáže se s věřiteli dohodnout a místo toho hledá investora.

Nějakou konkrétní alternativu však sdružení zatím nepředstavilo. A jak jeho šance na začátku „souboje" mohly vypadat slušně, teď se váhy jasně začínají přiklánět na stranu Otta. Stávající vedení totiž podporuje nejen Martin Burda, který je se třemi procenty největší akcionář jako fyzická osoba. Ale i vůbec největší podílník investiční společnost Prosperita. Její zástupci získají stejně jako Burda křesla ve vedení. Prosperita přitom včera potvrdila, že dohodu s Colony Capital považuje za užitečnou.

Ott tak svou pozici patrně ustojí. To další však již bude na něm. Čekají ho těžké měsíce a je otázkou, zda si za rok bude moci říct: „Přežili jsme krizi."

24.6.2009, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy