RM-SYSTÉM»Události»Babiš zahájil útok na Setuzu

Babiš zahájil útok na Setuzu

24.06.2009 11:10
Lovosice - Po letech marného snažení získat pod svá křídla ústeckou Setuzu - největší továrnu na bionaftu v Česku - to nyní zkouší majitel Agrofertu a druhý nejbohatší podnikatel Andrej Babiš jinak. Chce ji zničit v konkurenčním boji.

Do zhruba dvoumiliardového bionaftového byznysu, rozděleného mezi pár hlavních hráčů, se Babiš vklíní od července. Jeho nová továrna v Lovosicích, kterou včera slavnostně otvíral, má přitom naprosto stejné parametry jako hlavní rival z nedalekého Ústí nad Labem.

Do čela Preolu, jak se nová zbraň proti Setuze jmenuje, navíc postavil Petra Voborníka, který byl na přelomu milénia místopředsedou představenstva Setuzy a zná ji zevnitř.

Oproti ústecké konkurenci má Babišův Preol hned několik výhod. Tou hlavní je stoprocentní přísun řepky z vlastních sil Agrofertu. Setuza, která musí žlutou rostlinu kupovat po částech a od cizích, navíc působí dojmem raněného soupeře. Má dluhy, které ji v pondělí dostaly do insolvenčního řízení.

Konkurenční boj se přesto odehraje. Od zadlužené Setuzy se loni v prosinci oddělila výrobní a obchodní část firmy do firem STZ a Oleofin. Setuza zůstala především schránkou se závazky. Výroba bionafty tak v Ústí běží dál.

Preol přijde Babiše na bezmála 1,6 miliardy korun - naprostou většinu (1,34 miliardy) mu na to půjčily Commerzbank, Royal Bank of Scotland a Komerční banka.

Babiš posloužil Paroubkovi Výroba biopaliva je garantovaná zákonem, který nutí rafinerie přimíchávat biosložku -metylester řepkového oleje (MEŘO) - do nafty. Také proto se kolem něj motají politici.

Jestliže ještě před dvěma měsíci lobboval za Setuzu tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS), včerejší slavnostní otevření konkurenčního závodu Preol svěřil Babiš rovnou předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Ten na Ústecku hodlá kandidovat jako lídr socialistů v předčasných podzimních volbách do Sněmovny a nabídkou přestřihnout pásku nepohrdl.

Paroubek se tak vedle své pravé předvolební ruky v kraji, ve straně stoupajícího šéfa ústecké ČSSD Petra Bendy, objevil v médiích coby propagátor nového zaměstnavatele.

„Je určitě dobrou zprávou pro všechny pěstitele, že finančně silná skupina Agrofert nabídne tuto novou kapacitu všem, kteří chtějí dlouhodobě spolupracovat s odpovědným, finančně silným strategickým partnerem," složil Paroubek poklonu na oplátku za příležitost vystoupit před mikrofony.

Není to poprvé, co by Babišův byznys požíval politické podpory socialistů. Tedy až na jednoho exministra zemědělství - Jaroslava Palase (ČSSD). Ten Setuze - pro zemědělce významnému podniku dříve ovládanému bývalými veksláky Mrázkem a Pitrem - naopak významně pomohl.

Ztrátový výrobce biopřísady do nafty nyní prožívá zatím své nejtěžší období. V pondělí Krajský soud v Ústí nad Labem zahájil insolvenční řízení na návrh společnosti A. T. Kearney. Té firma dluží bezmála 18 milionů korun za poradenské služby. Konzultanti se touto cestou domáhají zaplacení dluhu, seznam věřitelů se bude pravděpodobně rozrůstat.

V dubnu přitom chtěl podniku pomoci tehdejší ministr zemědělství Gandalovič (ODS). Podpůrný a garanční fond měl od Setuzy odkoupit dluhopisy za tři sta milionů korun. „Nerozhodl jsem o tom, jen jsem to fondu doporučil. Pokud by Setuza padla, mohl by v ČR vzniknout monopol na zpracování řepky. Pak už tady bude opravdu jen Agrofert," řekl včera exministr. Kromě jiných proti státní pomoci Setuze však vystoupil právě Andrej Babiš. Pár týdnů nato po výměně politického vlivu na ministerstvu zemědělství nařídil fondu nový ministr Jakub Šebesta (navržený do vlády ČSSD), aby půjčku Setuze nedával.

Snahu ovládnout Setuzu vzdal Babiš už před třemi lety. „Nechtějte, abych vzpomínal na jednání s Mrázkem a Pitrem," uvedl včera majitel Agrofertu ve vzpomínce na doby, kdy za Setuzu vyjednávali jeden později zastřelený a druhý dnes uprchlý. Nyní se spekuluje, že Setuzu ovládá jiný tajemný muž - Pitrův známý Petr Sisák. Podle rejstříku v ní mají zprostředkovaně většinu Ladislav Žák a Petr Líska.

 

**************

Pole Česko je stále více žluté. Tuto barvu mají pole s řepkou olejnou, které se ročně vypěstuje zhruba 1,1 až 1,2 milionu tun. Zhruba z poloviny se vyrábí bionafta.

Sila Kromě jiného slouží také k uskladnění řepkového semene. Většinu z nich přitom ovládá právě firma Agrofert Holding Andreje Babiše.

Továrny na MEŘO Drtivou většinu výroby metylesteru řepkového oleje, jak se biologická přísada do nafty nazývá, už zajišťují jen tři továrny. V Lovosicích, Ústí nad Labem a v Jihlavě.

Setuza Ústecká společnost je schopna vyrobit sto tisíc tun MEŘO, jede však asi na sedmdesát procent.

Agropodnik Jihlava Je třetím největším výrobcem. Jeho kapacita je 68 tisíc tun. Tolik však většinou nevyrábí.

Preol Nový přírůstek mezi největší producenty postavil v areálu své Lovochemie Agrofert Holding.

Čerpací stanice Prodávají už jen biopaliva. V naftě musí být příměs MEŘO z řepky, v benzinu zase biolíh, který se u nás dělá z cukrové řepy, ze zahraničí se vozí třtinový.

Rafinerie Jsou podle zákona povinné přimíchávat MEŘO do nafty tak, aby biologická složka tvořila 4,5 procenta paliva. V Česku se o to starají Česká rafinérská a Čepro.

Řidič Na výkonu auta nic nepozná, u stojanu však nezjistí, jak vysoký obsah biosložky tankované palivo má. Příměsi však zvýší cenu průměrně o 40 haléřů na litr.

 

24.6.2009, Jiří Fencl, Mladá fronta DNES


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy