RM-SYSTÉM»Události»Případ Pitr k soudu. Za Setuzu

Případ Pitr k soudu. Za Setuzu

24.06.2009 11:03
Je stíhán za trik, kterým připravil zkrachovalou IPB o akcie Setuzy Hledaný podnikatel se může skrývat ve Švédsku

Městský soud v Praze se v polovině července začne zabývat transakcí, při níž uprchlý podnikatel Tomáš Pitr získal svůj nejcennější majetek - ústeckou Setuzu, dnes přejmenovanou na STZ.

Za trik, kdy zkrachovalé IPB podstrčili místo akcií Setuzy bezcenné papíry jiné společnosti, jemu a jeho společníkovi Michalu Zouharovi nyní hrozí až osmileté vězení. A to za trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku. „Jsou obžalováni za znehodnocení ovládané společnosti a vyvedení akcií Setuzy," říká soudkyně Eva Brázdilová.

Obviněni napočtvrté Ještě nedávno to přitom vypadalo, že devět let stará transakce, jíž se dostali k Setuze, se k soudu nedostane. Policie, státní zastupitelství i soudy se nemohly shodnout, jaký přesně trestný čin Pitr spáchal. A pak se přely o to, zda již nebyl promlčen.
Policie s obviněním Pitra se Zouharem uspěla až napočtvrté. Třikrát totiž obvinění zrušila státní zástupkyně. Dvakrát s pokynem doplnit důkazy, potřetí pak kvůli promlčení. Do hry případ vrátilo až vrchní státní zastupitelství, které přikázalo ve stíhání pokračovat.

A podobně loni v březnu rozhodl Městský soud v Praze, když obžalobu dostal na stůl. Soudkyně Brázdilová zastavila případ pro promlčení, ale Vrchní soud její rozhodnutí zrušil. Spor je o to, zda se do promlčecí lhůty započítává i doba, po kterou běželo zrušené obvinění. „Jasný judikát k tomu stále chybí," upozorňuje Brázdilová.

Utržení bílí koně Transakce, kterou se Pitr a lidé kolem něj dostali k Setuze, se dá popsat jako utržení bílých koňů.

Ústeckého výrobce jedlých tuků, kosmetiky a bionafty ovládala od poloviny 90. let Investiční a poštovní banka. Protože podle zákona nesmí mít peněžní ústav v žádném podniku víc než 20 procent akcií, IPB naoko převedla svůj podíl na nastrčené osoby - a vybrala si Tomáše Pitra.

Když v červnu 2000 IPB padla, Pitr vycítil šanci. Ještě než se nový vlastník, jímž se stala Československá obchodní banka, stačil rozkoukat ve složitých propletencích kolem Setuzy, Pitrova skupina rychle svolala valnou hromadu firmy Českomoravská finanční a leasingová (ČMFL), přes níž padlá banka Setuzu skrytě ovládala. Na ní pak „pitrovci" schválili obchod, kterým si přisvojili Setuzu, a bance podstrčili hromadu bezcenných akcií samotné ČMFL.

„To jednání není trestným činem. A případná trestnost zanikla i kvůli promlčení," říká Pitrův obhájce Daniel Tetzeli. Sám Pitr se již dva roky skrývá - uprchl poté, co jej soud poslal na pět let za daňový únik z poloviny devadesátých let.

Zouhar sám se odmítá vyjadřovat, jeho obhájce Jiří Matzner tvrdí, že jeho klient jen podepsal smlouvu, z které měl prospěch. „A proto se dělá byznys, ne? Pokud udělám výhodný obchod na jedné straně a druhá souhlasí, tak to přece nebude trestné," vysvětluje Matzner.

Kde je?
Jedno je jisté: k soudu se Pitr jen těžko dostaví. Od předloňského června je na útěku a je na něj vydán mezinárodní zatykač. Těsně po útěku se údajně skrýval v Chorvatsku, poté byl viděn ve Švýcarsku, podle nepotvrzených informací jezdí dokonce i do Čech.

Poslední tip, kde je, dal HN význačný český byznysmen. Jedna z českých televizních stanic prý dostala nabídku s ním udělat rozhovor ve Švédsku. „Ale sešlo z toho, měla za to zaplatit v přepočtu tři miliony korun," uvedl zdroj HN.

A ač je Pitr už dva roky na útěku, zřejmě stále ještě ovládá část svého byznysu. Zatímco se už dříve zbavil Setuzy a Marily, podle důvěryhodných zdrojů stále ještě ovládá například největší domácí lihovar - Moravský lihovar v Kojetíně nebo menší elektrárnu v Ústí nad Labem. Podle některých informací na jeho aktivity dohlíží jeho přítelkyně (a matka syna Vojtěcha) Pavla Činátlová, bývalá topmanažerka Českého Telecomu. „Jsou to jen výmysly," odmítla to před časem komentovat.

 

*********************

Transakce Tomáše Pitra kolem Setuza IPB

Setuzu ovládala od poloviny 90. let investiční a poštovní banka. Protože podle zákona nesmí mít banka v žádném podniku víc než 20 procent akcií, iPB naoko převedla svůj podíl na spřátelené nastrčené osoby - nejdříve fotbalového bosse Jana Gottvalda, poté tomáše Pitra. Pitrův trik akcie Setuzy formálně vlastnila Českomoravská finanční a leasingová. než se po pádu iPB nový vlastník, jímž byla ČSoB, zorientoval, Pitrovi lidé uspořádali valnou hromadu ČMfL, na níž si přisvojili akcie Setuzy a bance podstrčili hromadu bezcenných akcií. Setuza dnes v roce 2005 tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas potají prodal Pitrovi i zbývající státní podíl v Setuze. Dnes Setuzu, přejmenovanou na StZ, ovládá podnikatel Petr Sisák.

 

24.6.2009, Marek Pokorný, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy