RM-SYSTÉM»Události»NWR vrší uhlí na haldách

NWR vrší uhlí na haldách

22.06.2009 09:09
HUTĚ V KRIZI: Recese a potíže oceláren srazily ceny komodit a do problémů uvrhly i doly

Praha - Ještě před rokem to vypadalo jako pohádka.
Média zaplavily fotky spokojeně pokuřujícího finančníka, miliardáře Zdeňka Bakaly, hlavního majitele firmy NWR, jež ovládá ostravské černouhelné doly OKD. Právě nabídl investorům akcie dolů, poptávka však nabídku sedminásobně převýšila a cena se vyšplhala až na 635 korun za kus.

Krize ale začíná pohádku pomalu měnit v drama. Ceny akcií se potácejí mezi 50 až 90 korunami, na skládkách se vrší obrovské hory neprodaného uhlí a firma ohlásila, že bude muset propustit další tři tisíce lidí z celkových 15 tisíc. Namísto tučného zisku jako loni spadla společnost za první čtvrtletí do ztráty 2,14 milionu eur, tedy přes 57 milionů korun.

Ratingová agentura Moody's, která hodnotí zdraví firem a jejich schopnost plnit své závazky, pak v minulých dnech zhoršila výhled hodnocení ze „stabilní" na „negativní".

„Tato změna odráží naše přesvědčení o současných složitých provozních podmínkách, což se projevuje tím, že velcí zákazníci nedodržují kontrakty a ceny uhlí se v posledních měsících výrazně propadly," uvedla agentura ve své zprávě.

 

Švýcar Bakala
Aby toho nebylo málo, v minulých týdnech oznámily odchod z firmy dva prestižní americké fondy First Reserves a AMCI, jež držely v dolech nepřímo téměř pětinu.

A Zdeněk Bakala, tvář NWR, se zcela stáhl jak z orgánů firmy, tak i z Česka vůbec. S celou rodinou se přestěhoval z Prahy do Švýcarska a kolují informace, že bude možná na prodej i jeho luxusní „prázdninové" sídlo v šumavské obci Modrava. Tamsi loni převedl své trvalé bydliště, což mělo mimo jiné symbolizovat i jeho „zakotvení" v Česku.

„Trvalé bydliště máme ve Švýcarsku. Na Modravě a Šumavě se nám moc líbí a nemáme důvod dům na Modravě prodávat," uvedla za Bakalu a jeho ženu osobní mluvčí Dita Fuchsová.
Bakalova modravská adresa přitom přinesla do rozpočtu šumavské obce miliony korun z finančníkových daní.

Na letošek Modrava počítá s 19,2 milionu korun z odvodů fyzických osob, zatímco ještě loni se v této kolonce krčilo jen 1,5 milionu. „Pan Bakala tu má nadále bydliště a ujistil mě, že na tom nehodlá nic měnit," řekl nedávno starosta Antonín Schubert.

Podle lidí z okolí firmy zatím Bakala nechce ani nijak snižovat svůj podíl v NWR, který dosahuje nepřímo, přes firmy RPG Partners a RPG Industries, asi 40 procent. Naopak by ho mohl ještě navýšit, neboť akcie amerických fondů má koupit zpět právě skupina RPG. Za kolik zatím nebylo zveřejněno.

 

Uhlí za polovic
Důvodem potíží ostravských dolů je především recese. Ta zchladila poptávku po oceli a elektřině, jejichž dolů, a tím se volným pádem řítí i ceny uhlí. Dolů je táhne také relativně levná ropa.

Obrovský tlak na ceny ilustruje například nedávné oznámení elektrárenského kolosu ČEZ, že na čtyři měsíce zcela odstaví elektrárnu Dětmarovice spalující právě „drahé" uhlí z OKD. To byl pro doly v nynější situaci takový políček, že nakonec přistoupily na dramatické snížení cen, podle informací MF DNES až o 47 procent, a ČEZ pak Dětmarovice zase spustil.

„V současné době OKD dává i padesátiprocentní slevy na uhlí na rok 2010 s tím, že se však musí odebrat z hald vršících se na skládkách ještě do konce letošního roku," říká jeden z významných obchodníků s komoditami, který si nepřeje být jmenován. Společnost OKD zatím oznámila, že letos předpokládá snížení těžby z 12 na 10,5 milionu tun, ale podle některých názorů je i to utopie. Firma však jakékoliv další predikce považuje za „střelbu na pohybující se cíl". „Signály, které dostáváme od našich zákazníků, jsou od začátku letošního roku každý týden horší a horší. Proto musíme být připraveni na všechny možnosti. Neustále vypracováváme nové a nové scénáře našeho rozpočtu na rok 2009," řekl minulý měsíc MF DNES výkonný ředitel NWR Marek Jelínek.

Pozitivem posledních dní naopak bylo prodloužení dlouhodobého kontraktu s rakouskou ocelářskou skupinou Voest Alpine, podrobnosti smlouvy však firmy nezveřejnily.

Zatím opatrné zůstávají banky, jejichž syndikát NWR poskytl v minulých letech úvěr ve výši téměř 30 miliard korun. Z informací MF DNES vyplývá, že podle propočtů bankéřů hrozí nedodržení některých podmínek úvěru ke konci letošního třetího čtvrtletí. Pak by banky, které jsou samy v tíživé situaci,mohly požadovat buď vyšší cenu za půjčené peníze, nebo vyšší zajištění, v kritickém případě i předčasné splacení.

„NWR nyní s velkou rezervou plní všechny poměrové ukazatele stanovené úvěrovými smlouvami a problémy v tomto smyslu neočekáváme. Naše schopnost předvídat vývoj po zbytek roku je však značně omezená, a proto velmi pečlivě kontrolujeme provozní náklady a utrácení hotovosti tak, abychom případným problémům předešli," reagoval Jelínek.
Finanční polštář měla zatím NWR obrovský. Ke konci loňského roku činil přebytek hotovosti 17 miliard korun, přičemž letos by měla splácet úvěry ve výši zhruba dvou miliard korun.

*********

1Q/2008 1Q/2009 Rozdíl (v %)
Tržby 523,94 270,27 -48,42
Čistý zisk 117,77 -2,14 -101,82
Výnos na akcii 0,45 -0,01 -102,22
Prodej uhlí a koksu 3,43 2,14 -37,61
Pozn.: údaje v milionech euro; prodej uhlí v milionech tun Pramen: NWR

Tržby
1 235 2006
1 367 2007
2 041 2008

Čistý zisk
101 2006
197 2007
352 2008

Pozn.: údaje v milionech Kč

Objem těžby (mil. tun)
13,0 2006
12,9 2007
12,7 2008
Pramen: Cyrrus

Komu patří NWR
Na burze 36,2 %
RPGI 63,8 %

Komu patří RPGI
Americké fondy* 19,0 %
Zdeněk Bakala 40,5 %
Capital Investment 40,5 %

* Americké fondy 1. května oznámily, že do 4 měsíců prodají svůj podíl zpět RPGI.
Pramen: Cyrrus

Akcie NWR
05/08 445,00
06/09 93,00
Pozn.: cena akcie v korunách na pražské burze Pramen: www.akcie.cz

 

22.6.2009, Jana Klímová, Mladá fronta DNES


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.