RM-SYSTÉM»Události»Do nového vedení Orca míří i Martin Burda

Do nového vedení Orca míří i Martin Burda

22.06.2009 08:58
Developer Orco chce rozšířit řídící tým o tři nové členy. Šance Jeana-Francoise Otta na přežití se zvyšují.

Developer Orco, který se topí v problémech, chce v červenci navrhnout valné hromadě rozšíření svého řídícího týmu o tři zástupce hlavních akcionářů. Dvě křesla by měla obsadit tuzemská investiční společnost Prosperita a do vedení Orco přizve i Martina Burdu. Ten kontroluje téměř tři procenta akcií, a je tak největším individuálním akcionářem. Prosperita drží 5,02 procenta.

Valná hromada proběhne 8. července v Lucembursku a vedení firmy jí chce kromě rozšíření vrcholového managementu navrhnout znovuzvolení generálního ředitele JeanaFrancoise Otta. Vedení Orca by se tak mělo nově skládat ze 14 členů a ze současného týmu by v něm měli přežít právě Ott, Nicolas Tommasini a Aleš Vobruba. Ott ve vedení zastupuje firmy Ott&Co. a Cerem.

Dalšími pěti řediteli by měli být Silvano Pedretti, Guy Wallier, Pierre Cornet, Robert Kleiner a Alexis Juan. Akcionáře by měli ve vedení Orca zastupovat Robert Coucke, Burda a dva zástupci Prosperity.

O účast ve vedení firmy chce na valné hromadě usilovat také sdružení drobných akcionářů SOS Orco. Jeho předseda Luboš Smrčka už dříve oznámil, že sám kandidovat nebude, ale navrhne do vedení bankéře Igora Kocmánka a podnikatele Jamese Woolfa. Sdružení malých akcionářů zároveň usiluje o odchod Otta z vedení firmy.

Jestliže valná hromada rozhodne ve prospěch Otta, otevírá se podle analytiků cesta pro dohodu s americkou investiční společností Colony Capital. S ní Orco aktuálně vyjednává o investičním vstupu. Výsledky by mohly být známy již dnes.

„Ačkoli tato dohoda povede s největší pravděpodobností ke značnému naředění podílů stávajících akcionářů, dala by společnosti čerstvý vítr do plachet, alespoň pokud jde o krátkodobý horizont," soudí analytici společnosti Patria Finance.

Orco je jedním z největším developerů v Česku. Ve Francii ale od března funguje v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli.

22.6.2009, Jan Beránek, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy