RM-SYSTÉM»Události»Boj o Orco: Prosperita i Burda stojí za Ottem

Boj o Orco: Prosperita i Burda stojí za Ottem

19.06.2009 10:26
Zakladatel a současný šéf orca získal podporu dvou velkých akcionářů ve střetu se sdružením SoS orco.

Zakladatel a současný šéf orca získal podporu dvou velkých akcionářů ve střetu se sdružením SoS orco.

Management developera Orco získal dva klíčové hráče v souboji o ovládnutí společnosti. Že bude podporovat současné vedení firmy v čele s Francouzem Jeanem-Francoisem Ottem proti sdružení drobných akcionářů SOS Orco, potvrdil včera HN Martin Burda, který drží ve firmě 2,9 procenta. To je největší podíl, který patří jedné fyzické osobě.

„Řešení Jeana-Francoise Otta je pro akcionáře lepší než to, co nabízí pan Smrčka a pan Woolf," řekl Burda HN.

Luboš Smrčka je šéfem sdružení SOS Orco. Podnikatel James Woolf, majitel pražského hotelu Jalta, sdružení podporuje a má ambice stát se novým šéfem Orca.
Ott však na svou stranu získal i dalšího silného hráče. Zástupci investiční společnosti Prosperita - s více než pěti procenty akcií vůbec největší vlastník Orca - přijali nabídku na obsazení dvou křesel v řídícím týmu společnosti. Potvrdila to včera mluvčí Orca Petra Zdeňková.

Ott, který sám v Orcu kontroluje 1,6 procenta, tak bude mít před valnou hromadou, která se uskuteční 8. července v Lucembursku, rázem podporu 9,5 procenta akcionářů firmy.
Kolik má na své straně SOS Orco, nechce sdružení z taktických důvodů prozradit. Několik dalších známých podílníků drží řádově nejvýše jednotky procent. Zbylých 79 procent akcií je rozdrobeno mezi drobné akcionáře.

Vrcholové vedení Orca valné hromadě navrhne,aby znovu zvolila jeho současných pět členů v čele s Ottem. Dále předloží návrh na rozšíření řídícího týmu o šest nových členů.

Zadlužené Orco požádalo v dubnu ve Francii o ochranu před věřiteli, aby mělo čas prodloužit splatnost svých dluhů. V pondělí by měly být známy také výsledky jednání s americkým investorem Colony Capital, který firmě nabídl finanční injekci výměnou za většinový podíl. Proti tomu se ostře staví SOS Orco a požaduje změnu vedení firmy.

Podíl v orcu
ProsPerItA 5,02%
MArtIn BurdA 2,9%

19.6.2009, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy