RM-SYSTÉM»Události»Akcie ArcelorMittal Ostrava posilují na burze RM SYSTÉM i přes ekonomické problémy firmy

Akcie ArcelorMittal Ostrava posilují na burze RM SYSTÉM i přes ekonomické problémy firmy

29.05.2009 19:50
České akcie v uplynulém týdnu pokračovaly v hledání směru. Nejlépe se dařilo výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens, který přidal více než 12%, dařilo se i akcím ArcelorMittal Ostrava, naopak nejhůře skončila mediální společnost CME, jejíž akcie poklesly o 8,5%.

Hospodářské výsledky ArcelorMittal Ostrava

Právě společnost ArcelorMittal Ostrava se v poslední době potýkají s obrovskými problémy, které jsou způsobeny ekonomickou a finanční krizí. Výroba v podniku jede na 35 – 40% a doma se 70% mzdy je v současné době na 500 zaměstnanců, dalších 1 000 jich odešlo na začátku roku dobrovolně.
Akcie společnosti se obchodovaly nejníže na začátku března, když kurz propadl až pod 1 500 Kč. Připomeňme, že ještě před rokem se AMO na burze RM-SYSTÉM obchodoval za téměř 6 500 Kč / akcii. Až do konce dubna se kurz výrazně neměnil a zvrat nastal až se zveřejněním finančních výsledků za uplynulý rok, respektive za posledních devět měsíců roku 2008 (společnost měla v minulosti finanční rok od dubna do konce března).
V tomto období společnost vytvořila konsolidovaný čistý zisk bez podílu ekvivalence ve výši 6,08 mld. Kč při výnosech 50,54 mld. Kč a nákladech 44,47 mld. Kč. Na jednu akcii tak vychází čistý zisk 480 Kč. Nekonsolidovaný zisk na jednu akcii byl 397 Kč, což je oproti roku 2007 pokles sice o 40 %, ale jak již bylo řečeno, výsledky za rok 2008 jsou počítány pouze za tři čtvrtletí, takže údaje nejsou plně porovnatelné. Hodnota akcie by měla odrážet diskontovanou hodnotu součtu všech budoucích zisků a z této definice je tak obava akcionářů jistě na místě, protože dnes je opravdu těžké předvídat konec krize a oživení poptávky. Rok 2009 bude pravděpodobně pro ostravské ocelárny rokem obtížným.

Rozhodný den pro výplatu dividendy Komerční banky

Dne 29. května byla na burze RM-SYSTÉM poslední možnost, kdy se daly koupit akcie Komerční banky s nárokem na dividendu za uplynulý rok. Ta byla valnou hromadou schválena ve výši 180 Kč z jedné akcie.
V pondělí se rovněž srovná rozdíl v kurzu akcie na pražské burze a české burze RM-SYSTÉM, který je dán rozdílným časem vypořádání. Na burze se akcie bez dividendy obchodují již od 27. května. Dividendový výnos Komerční banky činí vztaženo k závěrečnému kurzu 2 816 Kč zajímavých 6,4 %. Výplata dividendy bude probíhat od 29. června 2009.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy