RM-SYSTÉM»Události»Brusel vyměřil americkému výrobci čipů Intel rekordní pokutu

Brusel vyměřil americkému výrobci čipů Intel rekordní pokutu

13.05.2009 14:52
Evropská komise vyměřila americkému výrobci čipů Intel rekordní pokutu ve výši 1,45 miliardy dolarů (1,06 milardy eur, tedy zhruba 28 miliard Kč) ) za porušování antimonopolních pravidel Evropské unie. Firma podle komise poskytovala výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce Advanced Micro Devices (AMD), čímž porušila pravidla hospodářské soutěže.
Paul Otellini, prezident a generální ředitel společnosti Intel, prohlásil v reakci k rozhodnutí EK, že firma má vůči němu zásadní výhrady a proti rozhodnutí se odvolá.

"Věříme, že toto rozhodnutí je mylné a nezohledňuje skutečnost vysoce konkurenčního prostředí. Naše odvětví je charakteristické neustálými inovacemi a navyšováním výkonu, zatímco cena konečných produktů neustále klesá. Nedošlo k žádnému poškozování spotřebitelů," prohlásil.

Šestileté poškozování konkurence
Podle komise firma poškozovala konkurenci od roku 2002 a její chování jí pomohlo udržet vlastní podíl na trhu v době, kdy AMD rostlo. Pokuta, kterou má Intel zaplatit, představuje zhruba čtyři procenta obratu společnosti z roku 2008. Jde přitom o historicky nejvyšší pokutu, kterou, kdy EK udělila. Dosavadní rekord "držela" sklářská firma Saint-Gobain, která má zaplatit 896 milionů eur (zhruba 24 miliardy korun).

"Intel poškodil miliony evropských spotřebitelů, když několik let svévolně konal, aby udržel své konkurenty mimo trh s počítačovými čipy," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Podle ní se evropský trh na tržbách Intelu podílí zhruba ze třetiny.

Intel porušil pravidla již dříve
Brusel již předloni Intel obvinil, že poskytuje výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce AMD. Loni firmu navíc obvinila, že platila maloobchodníkům, aby neprodávali počítače s čipy AMD.

13.5.2009, iHNed.cz on line zprávy Hospodářských novin

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy