RM-SYSTÉM»Události»ECM předváděla na burze divokou jízdu

ECM předváděla na burze divokou jízdu

12.05.2009 09:48
Prudké růsty i strmý pád předvedly včera na pražské burze akcie realitní společnosti ECM Real Estate Investments. Ráno se vyšplhaly k 550 korunám, pak rychle spadly pod čtyři stovky, aby se o pár minut později prodávaly zase za pětistovku. Kvůli rychlému posilování musela burza dvakrát na čas obchodování s akciemi ECM pozastavit. Nakonec akcie ECM uzavřely na 407,20 koruny, což představuje oproti čtvrtku růst o 7,84 procenta. Růst je o to pozoruhodnější, že ještě koncem dubna stály dvě stovky.
Co se za raketovým růstem akcií firmy podnikatele Milana Janků skrývá, když na trh žádná nová zpráva o ECM nepřišla?

Analytik Karel Potměšil z firmy Cyrrus soudí, že si pár investorů chce v rámci svých dlouhodobých strategií doplnit své portfolio o realitního developera a sáhlo právě po akciích ECM. A na ceně jim přitom až tak příliš nezáleželo.

»Akcie je za ceny kolem 500 korun vzhledem k hodnotě aktiv firmy výrazně předražená,« dodává analytik firmy Atlantik FT Patrik Vyroubal. Navíc čeká, že ztráty z přecenění hodnotu firmy ještě sníží.

»Vzhledem k objemu akcií ECM, s nimiž se na burze obchoduje, jde o mrtvý titul. Čas od času může ale překvapit,« popisuje Potměšil. Například objemem obchodů - zatímco včera si investoři na burze vyměnili akcie ECM celkem za 49 milionů korun, v dubnu se akcie prodávaly v objemu kolem dvou milionů denně. Na burze je k mání 16 procent firmy, zbytek vlastní Janků prostřednictvím nizozemské ECM Group.

Včera rostly i akcie druhého developera Orco, a to o 4,56 procenta na 206,60 koruny. Celá burza - stejně jako ostatní evropské trhy - přitom o 1,4 % klesla. Nejvíce, zhruba 10 procent, si po předchozích růstech odepsaly akcie těžaře NWR.

12.5.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy