RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen: Zisk Porsche loni prudce stoupl

Volkswagen: Zisk Porsche loni prudce stoupl

01.04.2009 10:16
Německý výrobce sportovních vozů Porsche zvýšil v prvním finančním pololetí hrubý zisk na 7,34 miliardy eur (přes 200 miliard korun) z 1,66 miliardy eur před rokem. Za růstem stál vysoký příjem související s opcemi na akcie největší evropské automobilky Volkswagen (VW).
Samotné tržby automobilky v pololetí končícím v lednu klesly o 13 % na 3,04 miliardy eur. Její prodej se v důsledku ekonomické a finanční krize propadl dokonce o 27 % na 34 266 vozů.

„Krize na trzích po celém světě nutí všechny výrobce vozidel omezovat objem produkce, v některých případech dokonce drasticky,“ uvedla firma. Upozornila rovněž, že její hospodářské výsledky jsou závislé na ceně akcií VW, která může klesnout.

Společnost rovněž potvrdila, že hodlá pokračovat ve zvyšování podílu ve Volkswagenu. Firma již minulý týden oznámila, že si zajistila u několika bank půjčku 10 miliard eur na nákup dalších akcií VW.

Automobilka začátkem letošního roku zvýšila svůj podíl ve VW na 50,8 %. Cílem Porsche je získat v dohledné době ve VW 75 %. Součástí Volkswagenu je i česká Škoda Auto.

1.4.2009, Právo

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy