RM-SYSTÉM»Události»Akcie na české burze RM-SYSTÉM pokračují v růstu. Nejvíce se dařilo AAA Auto

Akcie na české burze RM-SYSTÉM pokračují v růstu. Nejvíce se dařilo AAA Auto

27.03.2009 17:26
Minulý týden pokračoval na českém akciovém trhu pozitivní sentiment a téměř všechny významné tituly z burzy RM-SYSTÉM posilovaly. Výjimku tvořily akcie ECM, které propadly o 4,5%, mírně ztrácely rovněž akcie společnosti Tatra a Philip Morris ČR.

Kurz AAA Auto v týdnu roste o téměř 63 %

Nejvíce v týdnu vzrostly akcie AAA Auto, které si v týdnu připsaly zisk přes 62%. Růst kurzu nebyl nikterak pozvolný a vše důležité se odehrálo zvláště v pátek, kdy chtěl mít Áčka jednoduše každý. Jen za tento den si titul připsal 45 % zisku, nicméně v absolutním vyjádření to je růst o 2,70 Kč z 6 Kč na 8,70 Kč. Pro ty, co titul drží ještě z dřívějších dob, to byla slabá útěcha. AAA Auto vstupovala na burzu s kurzem akcie nad 55 Kč.
Během pátečního dne bylo obchodování několikrát pozastaveno z důvodu prudkého nárůstu kurzu a několikanásobného překročení přípustného cenového pásma.
Důvod prudkého posilování byl dán oznámením hospodářských výsledků. Áčka za loňský rok prodělala 28 milionů eur. Tržby skupiny klesly o 22,5 % na 364 mil. EUR. Prodej aut klesl o čtvrtinu na 60 557 vozů, počet poboček klesl z 45 na 35, z toho dvacet se jich nachází v Česku a deset na Slovensku a celkem firma za loňský rok propustila 2684 zaměstnanců. Tyto výsledky byly ještě negativnější, než většina analytiků očekávala, nicméně oznámení, podle kterého by společnost měla mít to nejhorší období za sebou a letos by měla skončit v zisku, bylo živou vodou pro dlouhou dobu skomírající kurz.

Orco požádalo o ochranu před věřiteli. Jaký byl vliv na kurz akcie?

Podobně turbulentní vývoj, bohužel s horším závěrem, provázel v týdnu akcie Orco. V pondělí Orco otevřelo těsně nad 100 Kč za akcii a až do středy silně posilovalo. Důvod růst byl spíše spekulativní a souvisí se situací ve společnosti. Orco se v týdnu obchodovalo i nad hranicí 160 Kč, ale další optimismus ustal díky zprávě, podle které Orco požádalo o ochranu před věřiteli. Ve čtvrtek bylo dokonce celý den s titulem pozastaveno obchodování na žádost emitenta a v pátek titul ztratil přes 22 %. Přesto celkově kurz titulu vykázal růst 20 % a týden uzavřel na 120 Kč za akcii.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy