RM-SYSTÉM»Události»Akcie Orca čekají na spásu

Akcie Orca čekají na spásu

27.03.2009 09:33
Akcie developera Orco se mohou změnit v bezcenné papíry, nebo stále být dobrou investicí. Budoucnost firmy i jejích akcií velmi záleží na tom, kde sežene kapitál na další fungování.
Budoucnost na burze se bude odvíjet od toho, kdo se dříve dostane k majetku ve společnosti, zda věřitelé, nebo zda majetek zůstane akcionářům,« říká Petr Hlinomaz z makléřské firmy BH Securities. Analytici však do budoucna nevylučují dokonce ani odchod firmy z burzy. Jelikož asi 84 procent akcií je volně obchodováno na burze, nyní stažení nehrozí.

Pražská burza celý včerejší den Orco neobchodovala. Stejná situace byla i na trzích v Paříži a Budapešti. Naopak parket ve Varšavě cenné papíry developera obchodoval. Ztratily tam přes 26 procent své hodnoty. Kdo se tak chtěl akcií Orca raději zbavit měl tu možnost už včera - i když v Polsku, a tedy pro českého klienta za vyšší polatky. Dnes by se mělo s akciemi Orca opět obchodovat i v Praze. »Naším cílem je, aby každý, kdo obchoduje na burze, měl k dispozici stejné informace,« řekl HN šéf pražské burzy Petr Koblic s tím, že to počínaje dneškem bude splněno. V Praze se proto čeká podobný propad jako v Polsku.

Oznámení o ochraně před věřiteli akcionáře rozezlilo. »Překvapilo nás, že management Orca v tak závažné věci rozhodl bez vědomí významných akcionářů. To naznačuje, že by se mohlo jednat o cílenou manipulaci s cenou akcií,« říká Miroslav Kurka, šéf firmy Prosperita, největšího akcionáře Orca.

Finanční problémy Orca prý předpokládali. Proto na valnou hromadu připravovali návrh restrukturalizace a spolu s ostatními akcionáři chtěli přijmout řešení.

27.3.2009, Pavel Heřmanský, Hospodářské noviny

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy