RM-SYSTÉM»Události»Zentiva 27. dubna opustí pražskou burzu

Zentiva 27. dubna opustí pražskou burzu

25.03.2009 14:10
Akcie české farmaceutické společnosti Zentiva se 27. dubna rozloučí s parketem pražské burzy. Společnost včera požádala Burzu cenných papírů Praha o ukončení obchodování svých akcií s účinností od 28. dubna.
Zentiva včera rovněž oznámila, že podala žádost o ukončení kotace svých globálních depozitních akcií na Burze cenných papírů v Londýně, a to s účinností k 24. dubnu. Naposledy se tak bude se Zentivou v Londýně obchodovat 23. dubna.

Největší vlastník Zentivy, francouzský farmaceutický koncern Sanofi-Aventis, po nedávno ukončené veřejné nabídce a dalších nákupech získal téměř 98 procent akcií Zentivy.

V žádosti o stažení akcií z pražské burzy se farmaceutická firma odvolává na holandské obchodní právo, které pro ukončení obchodování akcií na burze vyžaduje pouze rozhodnutí představenstva společnosti. To bylo v Zentivě přijato 11. března.

Tím, že vlastnický podíl Sanofi v Zentivě přesahuje 95 procent, byly splněny podmínky pro zahájení procesu vytěsnění zbývajících menšinových akcionářů podle nizozemských zákonů. Sanofi-Aventis chce zahájit tento proces v nejbližší době, pravděpodobně v květnu.

Zentiva očekává, že Sanofi soudu předloží návrh ceny akcie při vytěsnění ve výši 1150 korun na akcii. Konečnou cenu akcie při takzvaném squeeze-outu bude ještě muset potvrdit soud.

Za 1150 korun za akcii prodali Sanofi své podíly i všichni velcí akcionáři, kteří v Zentivě drželi dosud nějaký podíl. Skupině PPF spolu s pojišťovnou Generali prodej vynesl přibližně 1,4 miliardy korun, slovensko-české skupině J&T zhruba půl miliardy a Belviport Tradingu, za nímž údajně stojí finančník Pavel Tykač, zhruba 200 milionů.

Akcie Zentivy včera na pražské burze nepatrně posílily na 1152 korun za kus. Analytik Cyrrusu Karel Potměšil očekává do skončení obchodování jen minimální objemy obchodů.

25.3.2009, Pavel Heřmanský, Hospodářské noviny

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy