RM-SYSTÉM»Události»Souhrn dění z burzy RM-SYSTÉM. Dařilo se mediální společnosti CME a bankám!

Souhrn dění z burzy RM-SYSTÉM. Dařilo se mediální společnosti CME a bankám!

24.03.2009 09:56
V uplynulém týdnu akcie na české burze většinou silně posilovaly v čele s tituly z finančního sektoru. Nejsilněji však vzrostly akcie mediální společnosti CME, která si za dva týdny připsala neuvěřitelných 124 %.

CME přidává za dva týdny 124 %

Co stálo v uplynulém týdnu za růstem Central European Media Enterprises (obchodované jako CETV), nebylo úplně zřejmé a roušku tajemství odhalila až společnost Time Warner, když oznámila záměr koupit 31 % CME za 241,5 mil. USD.
Tento fakt stál pravděpodobně už za prudkým růstem titulu v uplynulém týdnu, když společnost přidala 37 % a týden uzavřela na 187,50 Kč. Pondělní obchodování s akciemi bylo několikrát přerušeno kvůli raketovém růstu kurzu akcie.
Obchodování na české burze RM-SYSTÉM kopírovalo vývoj v USA, kde se CME rovněž obchoduje. Po otevření amerických burz se titul nadechnul k druhé vlně posilování. Celkem si tak v pondělí připsal dalších více než 37 % zhodnocení a den uzavřel na 255 Kč. Připomeňme, že ještě přede dvěma týdny se daly ty samé akcie koupit za 114 Kč, což činí zhodnocení přes 124 %. Bohužel je třeba dodat, že ještě v roce 2007 byla hodnota akcií vyšší než 2 tis. Kč, takže tento růst je jen slabou kompenzací ztrát, které mnozí akcionáři utrpěli v předchozím období.
Společnost CME zároveň oznámila odhad hospodářských výsledků za první kvartál roku 2009. Podle agentury Bloomberg očekává výnosy v rozmezí kolem 140 mil. USD (223 mil. USD v I.Q 2008).

Akcie Erste Bank silně rostou

Silně rostly rovněž akcie Erste Bank, které si minulý týden připsaly zisk téměř 22 % a s pondělním růstem dokonce více než 43 % a pondělní obchodování uzavřely na 355 Kč.. Akcie umazávají předešlé silné propady a mnoho investorů si klade otázku, zda je již čas nakupovat.
Předvídat budoucí vývoj na takto turbulentních trzích je bez křišťálové koule téměř nemožné, nicméně vždy platí, že je na místě opatrnost a předem pevně stanovené obchodní strategie.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy