RM-SYSTÉM»Události»Jak ovlivnily hospodářské výsledky akcie na české burze RM-SYSTÉM?

Jak ovlivnily hospodářské výsledky akcie na české burze RM-SYSTÉM?

27.02.2009 18:39
Uplynulý týden reagovaly akcie na české burze RM-SYSTÉM výrazně nejen na situaci na globálních kapitálových trzích, ale i na pokračující výsledkovou sezónu českých společností. Své hospodářské výsledky oznámila Telefónica O2, NWR, CME, Unipetrol a Erste Bank s Českou spořitelnou.

Revidovaná data HDP v USA

Z globálních faktorů zmiňme páteční zpřesněné údaje o vývoji HDP v USA. Americká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí propadla o neuvěřitelných 6,2%, což bylo mnohem více než se očekávalo. Revize negativních výsledků největší světové ekonomiky k ještě negativnějším byla v pátek odpoledne políčkem do tváře i evropským burzám, včetně té české. Ta ale dokázala v úplném závěru propad mírně korigovat hnána zvláště růstem finančních titulů.

Telefónica O2 vydělala ve 4.Q 2,62 mld. Kč

Přelom února a března je tradičně časem, kdy většina titulů obchodovaných na burze reportuje výsledky svého hospodaření za poslední čtvrtleté předešlého roku. Pozitivní reakce na oznámená data jsme letos zaznamenali v případě Telefónicy O2, která překonala očekávání trhu na úrovni čistého i na úrovni provozního zisku. Za poslední tři měsíce v roce 2008 tato telekomunikační společnost vytvořila čistý zisk ve výši 2,62 mld. Kč při tržbách 16,55 mld. Kč. Za uplynulý rok bude vyplacena dividenda 50 Kč, stejně jak v roce předešlém. Rozhodné datum bude potvrzeno až valnou hromadou, ale poslední tři roky vyplácí Telefónica O2 dividendy tradičně vždy v září, takže se dá očekávat opakování tohoto scénáře. Akcie společnosti rostly již před oznámením hospodářských výsledků. Maximálně se v týdnu jejich kurz vyšplhal k 409 Kč, ale závěr týdne titul růst korigoval a v pátek uzavřel na 381,50 Kč.

Nižší dividenda NWR znamenala pokles kurzu

Naopak negativně si v týdnu vedly akcie NWR. Společnost sice oznámila výsledky lepší než očekávané, nicméně negativní výhled na ceny uhlí a výši vyplacené dividendy znamenal týdenní pokles kurzu této těžařské společnosti o téměř 15% k 63,50 Kč. Společnost za čtvrtý kvartál 2008 vytvořila čistý zisk ve výši 92,3 mil. EUR. Celková výše dividendy za rok 2008 činí 0,46 EUR, ale 0,28 EUR již akcionáři dostali v říjnu minulého roku. NWR vyplácí dividendu v půlročních intervalech a rozhodným datem bude 17. dubna. Samotná výplata se uskuteční 22. května 2009.

Česká spořitelna versus Erste Bank

Přecenění finančních aktiv mělo negativní dopad i na výsledky České spořitelny, jejíž akcie se obchodují na volném trhu RM-S. Celková ztráta z přecenění dosáhla u této dceřiné společnosti rakouské Erste Bank 4,35 mld. Kč. I přesto dokázala ČS meziročně zvýšit čistý zisk o více než 30% na 15,81 mld. Kč. Akcie ČS se aktuálně obchodují za 646 Kč. Naopak mateřská Erste Bank ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila ztrátu 603 mil. EUR. Výsledek byl v souladu s očekáváním a příjemným překvapením byla výše oznámené dividendy. Akcie Erste Bank se aktuálně obchodují za 218 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy