RM-SYSTÉM»Události»Akciové trhy na vlně výprodejů! Souhrn dění z uplynulého týdne

Akciové trhy na vlně výprodejů! Souhrn dění z uplynulého týdne

20.02.2009 17:35
Při analýze událostí z akciového trhu bylo možné vybírat pouze mezi špatnými a ještě horšími zprávami. Vyjádřeno indexem, akcie na české burze RM-SYSTÉM, se doslova zřítily o více než 8%. Téměř každý si nyní klade otázku, kam finanční krize spěje? Kdy se situace utiší?

Burzy postihl další pokles

Pravdou je, že pokaždé, když se v uplynulých měsících burzy začaly zelenat mírným optimismem, přišla další rána a ještě hlubší propad. První opravdu výrazný pokles ve spojitost s finanční krizí trhy zaznamenaly v lednu 2008, další mírnější v polovině loňského roku a totální vyprodej přišel v průběhu října a listopadu. Každý další propad byl hlubší než ten předchozí, což z pohledu technických indikátorů není rovněž pozitivní. Důvěra v akciové trhy se nyní blíží nule a jakákoliv negativní zpráva způsobí nutně další pokles, který ještě dále utlumí jakýkoliv akcionářský optimismus. Korekce, která kapitálové trhy zasáhla v polovině února je ale v České republice silnější než v západní Evropě a je spojena s celkovým poklesem důvěry nikoliv v akciové trhy, ale celkově v budoucí prosperitu regionu. Do jisté míry aktuální výprodej koresponduje s prudkým oslabením české měny. V případě investice v cizí měně do titulu obchodovaném na české burze, je riziko investora ještě umocněno obavou z oslabení koruny vůči euro, respektive dolaru.
Bystrý pozorovávat si nemohl nepovšimnout snahy ČNB o stabilizaci padající měny a v uplynulém týdnu byla diskutována i možnost zvýšení úrokových sazeb, což by pravděpodobně koruně pomohlo, ale ekonomice závislé na úvěrech rozhodně méně. Slabá koruna je sice pozitivní pro vývozce, nicméně silně prodražuje státní dluh. Analytik bez křišťálové koule nemá v současné době žádnou šanci a nemůže poskytnou ani věrohodnou prognózu budoucího vývoje, proto je v současné době role ČNB opravdu nezáviděníhodná.

Komerční banka vydělala 13,2 mld. Kč a klesá o 20%

V týdnu oznámila výsledky hospodaření Komerční banka. Nárůst čistého zisku o 18% na 13,2 mld. Kč byl sice v souladu s očekáváním, přesto tento dříve spíše defenzivní titul prudce oslabil a napodobil tím ostatní tituly v sektoru. Komerční banka klesla o více než 20% a její kurz se krátkodobě pohyboval dokonce pod 1 600 Kč, což je hodnota, kterou tato akcie měla naposledy v roce 2002.
Komerční banka společně s výsledky rovněž oznámila výši dividendy za uplynulý rok. Její výše byla stanovena na 180 Kč, vzhledem k aktuálnímu kurzu 10,6% dividendového výnosu.

Deutsche Telekom na burze RM-SYSTÉM za 266 Kč

Jedním z mála titulů na české burze RM-SYSTÍM, který v týdnu nepostihl propad, byl Deutsche Telekom. Akcie se aktuálně obchodují za 266 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy