RM-SYSTÉM»Události»Prodej Volkswagenu letos výrazně slábne

Prodej Volkswagenu letos výrazně slábne

12.02.2009 11:05
Prodej německé automobilky Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto, se v lednu meziročně propadl o 21,3 procenta na zhruba 382 tisíc vozů. Firma to uvedla na na svých internetových stránkách.

Společnost nicméně upozornila, že si minulý měsíc vedla lépe než konkurence a že se jí podařilo zvýšit tržní podíly na klíčových trzích, jako jsou západní Evropa a Spojené státy. „Naše dlouhodobé růstové cíle zůstávají navzdory obtížným celkovým podmínkám v platnosti,“ řekl viceprezident podniku pro prodej a marketing Detlef Wittig.

Firma uvedla, že poptávku na domácím trhu podpořil vládní program na vyplácení bonusu 2500 eur (přes 70 tisíc korun) za koupi nového, energeticky úsporného automobilu a sešrotování nejméně devět let starého vozu.

„Příznivé přijetí tohoto ekologického bonusu spotřebiteli výrazně zvýšilo poptávku zejména po malých automobilech, jako jsou Fox, Polo, Golf, Seat Ibiza a Škoda Fabia,“ upozornil Wittig.
Firma chce prorazit v USA Prodej Volkswagenu v Německu sice minulý měsíc klesl o 18 procent, jeho podíl na domácím trhu se ale mírně zvýšil – na 32,9 procenta. Tržní podíl společnosti v celé západní Evropě stoupl na 20,1 procenta z 18,7 procenta před rokem. Ve Spojených státech se její podíl zvýšil na 2,7 procenta z předchozích dvou procent.

Společnost již začátkem měsíce uvedla, že navzdory ekonomické krizi nebude omezovat investice v USA, kde nyní staví novou montážní továrnu za miliardu dolarů (zhruba 22 miliard korun). Automobilka předpokládá, že do roku 2018 zvýší prodej na americkém trhu na milion vozů ročně.

12.2.2009, Lidové noviny

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.