RM-SYSTÉM»Události»Česká burza RM-SYSTÉM: akcie CME v týdnu ztrácí 31%, Microsoft roste o více než 10% na 415 Kč!

Česká burza RM-SYSTÉM: akcie CME v týdnu ztrácí 31%, Microsoft roste o více než 10% na 415 Kč!

06.02.2009 18:28
Uplynulý týden jenom podtrhl dopad finanční krize na český akciový trh, celkem česká burza RM-SYSTÉM ztratila téměř 3,5%. Propad napříč trhem byl nejsilnější v pondělí a ve čtvrtek. Zajímavým prvkem, který se v obchodování projevil, byl fakt, že vývoj na české burze nekorespondoval s vývojem v zahraničí.

ČNB snižuje sazby na 1,75%

Na české hospodářství silně dopadá ekonomická krize spojená s poklesem poptávky. ČNB v týdnu dále snížila úrokové sazby, konkrétně o 50 bazických bodů na 1,75%. Nižší sazby ve spojení se slabší korunou pomáhají českému exportně zaměřenému průmyslu. Na druhou stranu se mnoho českých podniků v létě krylo proti posilující koruně operacemi na kapitálovém trhu a toto zajištění jim nyní naopak ještě zvyšuje náklady. Nová prognóza centrální banky počítá s poklesem českého HDP v roce 2009 o 0,3%.

Nezaměstnanost v USA na 7,6%

Situace v zahraničí není o mnoho příznivější. Ve Spojených státech se nový prezident snaží prosadit záchranný balíček v hodnotě přes 800 mld. USD, kterým chce podpořit tamní ekonomiku. Příští týden ministerstvo financí zveřejní detaily týkající se plánu na oživení ekonomiky.
Investovaná částka je obrovská, ale není zaručeno, že budou finanční prostředky stačit. V současné době trhy reagují spíše pozitivně při zprávách zvyšující šance na přijetí. O paradoxnosti situace nejlépe vypovídají oznámené páteční výsledky z amerického trhu práce, který poslední dobou ztrácí pravidelně přes 0,5 mil. pracovních míst měsíčně. Za leden trh očekával růst nezaměstnanosti na 7,5% Výsledek 7,6% nezaměstnaných dává prezidentovi Obamovi další argumenty při prosazování záchranných operací a v pátek podpořil trh v zelených číslech.

CME v týdnu padá o 31%

Z titulů obchodovaných na české burze dopadly nejhůře akcie mediální společnosti CME, které se v týdnu propadly o více než 31% na 191 Kč. Klesající objem reklamy spojený s poklesem ekonomické aktivity stojí za očekávaným poklesem ziskovosti.
K tomuto faktoru se v týdnu ještě přidalo snížení roční cílové ceny z 539 Kč na 254 Kč od investiční banky Goldman Sachs.

Technologické tituly silně rostly

Nejlépe v týdnu dopadly technologické tituly obchodované na burze RM-S. Například akcie Microsoftu vzrostly na české burze RM-SYSTÉM o více než 10% z 376 Kč na 415 Kč, Intel posílil o 9,3% na 313 Kč. Obecně technologické tituly podpořilo doporučení k nákupu od známého amerického investora Fabera a rovněž oslabování české koruny.Tyto tituly mají svůj domácí trh v USA a na burze RM-S jsou obchodovány v českých korunách stejně jako například akcie Erste Bank, která má svůj domovský trh zase v Rakousku.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy