RM-SYSTÉM»Události»Jaký byl uplynulý týden na české burze RM SYSTÉM?

Jaký byl uplynulý týden na české burze RM SYSTÉM?

30.01.2009 20:07
Výsledková sezóna v USA je v plném proudu a jednotlivé podnikové reporty významně promlouvají i do dění na českém akciovém trhu. V pátek burzy paradoxně pozitivně ovlivnilo oznámení nejhoršího čtvrtletního výkonu americké ekonomiky za posledních 27 let.

HDP ve Spojených státech klesá o 3,8%

V posledním kvartále loňského roku klesl HDP Spojených států podle předběžných údajů o 3,8%. I když je propad obrovský, byl odhad analytiků ještě skeptičtější, takže prvotní reakce na oznámená čísla byla pozitivní, nicméně další vývoj je stále silně nejistý, proto pozitivní reakce trhu netrvala příliš dlouho.

Erste Bank pokračuje v růstu na 324 Kč

Nejvyšší nárůst kurzu v uplynulém týdnu zaznamenala na českém akciovém trhu Erste Bank. Ten, kdo jí koupil na konci minulého týdne zhodnotil svou investici o 11,7%. Titul tak částečně smazal ztrátu, kterou vytvořil na začátku ledna.

ČEZ vypověděl spolupráci na projektu za 1,4 mld. EUR

Prakticky beze změny se v uplynulém týdnu vyvíjelo obchodování s akciemi ČEZu. Mírně negativně byla hodnocena informace týkající se stažení ČEZu z projektu v Bosně a Hercegovině, kde měl ČEZ v kooperaci s bosenskou vládnou vystavět uhelné elektrárny v hodnotě 1,4 mld. EUR. ČEZu se tím nicméně uvolní hotovost, kterou může investovat jinam, například do zpětného odkupu akcií. Konec týdne zastihl titul na burze RM-SYSTÉM na hodnotě 757 Kč.

Exxon Mobil vydělal v loňském roce 980 mld. Kč

Mírně horší než očekávané byly výsledky ropného koncernu Exxon Mobil. Podnik v loňském roce vytvořil neuvěřitelný čistý zisk v hodnotě přesahující 45,2 mld. USD, což je v přepočtu 980 mld. Kč. Trh počítal se ziskem ještě mírně vyšším, na hospodaření společnosti měl v samotném čtvrtém čtvrtletí negativní dopad silný pokles ceny ropy na světových trzích.
Akcie Exxon Mobil jsou duálně obchodované i na české burze RM-SYSTÉM, kde se jejich cena odvíjí od cen na burzách v USA. Obchodování s titulem jinak probíhá naprosto stejným způsobem jako s ostatními tituly a kurz akcie se aktuálně pohybuje na hodnotě 1 614 Kč.

Hamburgery vydělaly ve čtvrtém kvartále akcionářům 985 mil. USD

V českých korunách se na burze RM-S obchoduje i s akciemi McDonald‘s. Také tato společnost v minulém týdnu oznámila své výsledky hospodaření, které byly, na rozdíl od Exxon Mobil, lepší než očekávané. Zisk ve čtvrtém kvartále sice klesl na 985 mil. USD, v přepočtu 0,87 USD na akcii, nicméně výsledek byl o 4 centy na akcii lepší než očekávání trhu. Tržby společnosti klesly na 5,57 mld. USD. Společnost rovněž rozhodla o výplatě dividendy 0,35 USD na jednu akcii (po zdanění) s rozhodným dnem 2. března 2009. McDonald’s v pátek na burze RM-SYSTÉM uzavřel na 1 277 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy