RM-SYSTÉM»Události»Jaké byly investiční příležitosti na české burze RM SYSTÉM v uplynulém týdnu?

Jaké byly investiční příležitosti na české burze RM SYSTÉM v uplynulém týdnu?

23.01.2009 16:41
České i zahraniční akciové trhy uplynulý týden oslabovaly pod taktovkou negativních makroekonomických zpráv a horších než očekávaných výsledků hospodaření velkých zahraničních korporací. Zvláště druhý faktor tížil téměř všechny sektory napříč trhem.

Kurz Erste Bank ztrácí v týdnu 23%

Z českých titulů velmi silně klesly zvláště akcie Erste Bank, které ztratily na burze RM-SYSTÉM 23% ze své hodnoty a uzavřely týden na 289 Kč.
Za propadem stojí celkově špatná nálada na akciovém trhu v uplynulém týdnu a to zvláště ve finančním sektoru, o jehož celkovou stabilitu mají mnozí analytici obavu. Co se samotné Erste Bank týká, propad umocnily spekulace ohledně možných problémů se splácením dluhu, kterým její hlavní akcionář v minulosti financoval nové emise akcií Erste Bank. Investoři se obávají možné paralely s případem Orco, kde byl její hlavní akcionář rovněž nucen své akcie prodat kvůli neustálému poklesu kurzu akcií, kterými byl dluh jištěn. Erste Privatstiftung, který vlastní více než 31% akcií, však jakékoliv problémy resolutně popřel.
Další zajímavou zprávou je oznámení, podle kterého Erste Bank koupila od pojišťovny VIG fond spravující aktiva v hodnotě převyšující 3,1 mld. EUR.

Microsoft klesá po horších výsledcích hospodaření

České společnosti sice ještě s oznamováním výsledků hospodaření čekají, ale v USA je již výsledková sezóna v plném proudu a bilance pro některé tituly není zrovna příznivá. Týká se to například i společnosti Microsoft, jejíž akcie se obchodují i na burze RM-SYSTÉM v českých korunách.
Americký softwarový gigant hospodařil ve druhém kvartále svého fiskálního roku se ziskem 4,17 mld. USD, což je o 11% méně než ve stejném období minulého roku. Zisk na akcii dosáhl 47 centů, když trh očekával o dva centy více. Tržby dosáhly 16,63 mld. USD oproti očekávaným 17,1 mld. USD. Pozitivně nezapůsobilo ani oznámené propuštění a nejasný výhled na letošní rok.
Na burze RM-SYSTÉM titul v týdnu ztratil necelých 5% ze své hodnoty a aktuálně se akcie dají koupit v pásmu kolem 370 Kč/akcie. Na americkém trhu byl propad ještě razantnější, pro akcie na české burze RM-SYSTÉM bylo pozitivní prudké oslabení koruny vůči dolaru.

Exxon Mobil roste o 10%

Nejlépe si v minulém týdnu vedly akcie Exxon Mobil, které dokázaly posílit téměř o 10% a na burze RM-SYSTÉM se aktuálně obchodují za 1 676 Kč. Titul rovněž profitoval z oslabování české koruny, což je dáno situací, kdy akcie obchodované na české burze RM-SYSTÉM kopírují primární trh, na kterém je titul obchodovaný v amerických dolarech.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy