RM-SYSTÉM»Události»Jaké jsou dopady krize na české akcie obchodované na burze RM-SYSTÉM?

Jaké jsou dopady krize na české akcie obchodované na burze RM-SYSTÉM?

16.01.2009 17:59
Třetí lednový týden byl pro akcie na české burze negativní a index trhu poklesl o více než 2,5% na 1 938 bodů.

Dopady oslabování české měny na ekonomiku a akcie

K poklesu přispěly nejvíce negativní makroekonomické ukazatele a výsledky hospodaření amerických korporací.
Z českých zpráv investory nejvíce vylekala data týkající se stavu českého průmyslu, který v listopadu meziročně klesl o 17,4% a naplno tím ukázal prohlubující se ekonomickou krizi i ve středoevropském regionu. Vzhledem k tomu, že Česká republika ještě nepřijala euro, reagovala na situaci velmi negativně i česká koruna, která vůči evropské měně oslabila na 27,36 CZK/EUR. Dle analytiků z toho plyne pro spotřebitele několik zásadních věcí. Především pravděpodobně nebude pokračovat zlevňování výrobků dovážených ze zahraničí a to včetně ropy, která se sice obchoduje v dolarech, ale i vůči této měně česká koruna v současné době ztrácí, móda nakupování v zahraničí tím minimálně dočasně nebude tak atraktivní, jako tomu bylo ještě v polovině roku.
Částečnou úlevu může slabší měna naopak přinést českým vývozcům, kteří si s levnější měnou mohou zlepšit své marže, nebo zlepšit konkurenceschopnost českého zboží v zahraničí promítnutím kurzu do vývozních cen.
Pro akcie je oslabování měny důležité spíše ve střednědobém horizontu za předpokladu, že se podnikům podaří zlepšit svou hospodářskou situaci, kterou nyní intenzivně ohrožuje hospodářská recese. Krátkodobě je sledování vývoje měn důležité zvláště pro tituly, které mají svůj kurzotvorný trh primárně v zahraničí, takovým titulem je například Erste Bank (domácím trhem je Vídeň) nebo Nokia, Intel, Deutsche Telekom a Volkswagen, které jsou duálně obchodovány v zahraničí a také v korunách na české burze RM SYSTÉM.

Orco v týdnu posiluje o 14%

Za poslední týden nejvíce posílily akcie Orco, které přidaly necelých 14% a v pátek titul uzavřel na hodnotě 235,90 Kč. Od začátku roku Orco sice přidalo již 37,5%, nicméně tento růst je jen slabou kompenzací vůči meziroční ztrátě téměř 87%. Přesně před rokem akcie společnosti obchodovaly za necelých 1 800 Kč.

Propad akcií Volkswagen

Za poslední týden nejvíce ztratily akcie Volkswagenu, konkrétně 15,8%. Na druhou stranu si tento titul stále drží meziročně nejvyšší ziskovost z titulů obchodovaných na české burze, když za poslední rok kurz akcie vzrostl o 75%.

Výsledky hospodaření Intel

V týdnu oznámil výsledky hospodaření Intel, jemuž sice klesl za čtvrtý kvartál zisk o 90% na 234 mil. USD, ale výsledek byl v souladu s očekáváním. Tržby společnosti klesly o 23% na 8,2 mld. USD. Na burze RM-SYSTÉM na výsledky reagoval kurz akcie růstem o 1,3% na 279,90 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy