RM-SYSTÉM»Události»Skupina ČEZ vydělala v prvním čtvrtletí 10 miliard korun

Skupina ČEZ vydělala v prvním čtvrtletí 10 miliard korun

10.05.2016 08:19

V prvním čtvrtletí 2016 dosáhla Skupina ČEZ čistého zisku 10 mld. Kč, což je meziročně o 32 % více. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně vzrostl o 5 %. Růstu se podařilo dosáhnout navzdory dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny. Významný podíl na tom měla úspěšná obchodní strategie firmy.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 20,0 mld. Kč a meziročně vzrostl o 0,9 mld. Kč. „K zvýšení provozního zisku přispěla zejména úspěšná obchodní strategie. Na velkoobchodním trhu se nám na tradingových aktivitách podařilo vydělat o 1,1 mld. Kč více než v loňském roce a dařilo se nám též v oblasti prodeje koncovým zákazníkům. Pozitivně působilo i obnovení přídělu zelených certifikátů pro rumunské větrné farmy Fântânele Vest a Cogealac. Jsem rád, že se nám podařilo více než kompenzovat další pokles velkobchodních cen elektřiny a navíc i nižší objem výroby v prvním čtvrtletí“, uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Čistý zisk Skupiny ČEZ dosáhl hodnoty 10,0 mld. Kč a meziročně vzrostl o 2,4 mld. Kč. Nad rámec růstu EBITDA působily vysoce pozitivně kurzové vlivy. Posílení kurzu turecké liry vůči americkému dolaru vylepšilo hospodaření Skupiny ČEZ meziročně o 1,3 mld. Kč. „Skupina ČEZ dokázala v prvním čtvrtletí 2016 vygenerovat 15,1 mld. Kč provozního cash flow a snížit čistý dluh o 7,9 mld. Kč“, uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

S ohledem na snížení očekávaného objemu výroby a na pokračující nepříznivé podmínky pro podnikání v evropské energetice ponechává Skupina ČEZ očekávaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý rok 2016 na úrovni 60 mld. Kč a očekávaný čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 18 mld. Kč.
Objem výroby za první čtvrtletí poklesl o 5 % zejména v důsledku odstávek jaderných zdrojů. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům zůstal na stejné úrovni jako vloni, prodej plynu však vzrostl o 12 %. Prodej tepla meziročně vzrostl o 3 %, a to zejména v Polsku z důvodu vyšších dodávek tepla do tepelné sítě Katowice – Chorzów.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 1,9 %, po klimatickém a kalendářním očištění o zhruba 0,3 procenta.

Přiložený dokument ke stažení

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy