RM-SYSTÉM»Události»Vítkovice Machinery Group loni poskočily o násobky kladných čísel

Vítkovice Machinery Group loni poskočily o násobky kladných čísel

26.02.2015 11:50
OSTRAVA, 24. 2. 2015 - Největší ryze česká strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) dnes oznámila, že jí v roce 2014 výrazně vzrostl provozní zisk, rentabilita tržeb i čistý zisk. Očekávaný konsolidovaný zisk za rok 2014 se zvýšil proti roku 2013 o více než dvojnásobek na hranici 500 milionů korun, což znamená nárůst o 214 procent. Výrazný nárůst se čeká i u konsolidovaného provozního hospodářském výsledku, který je na úrovni 1, 2 miliardy korun a je tedy o více než 60 procent lepší než za rok 2013. „Ukazatel výkonnosti EBITDA je meziročně lepší o téměř 80 procent,“ doplnil předseda představenstva a hlavní vlastník skupiny VMG Jan Světlík.

Celý výsledek loňského roku je podle něj postavený na růstu rentability a na výrazném zlepšení klíčových dcer. Vítkovice Heavy Machinery mají provozní zisk lepší o více než 180 procent, což představuje po předloňské ztrátě zlepšení o zhruba 240 milionů korun. Vítkovice Hammering (dceřiná společnost provozující rychlokovací stroj) jsou po provozní ztrátě za rok 2013 nyní v mírném provozním zisku.
Obě společnosti zlepšily i čistý výsledek hospodaření - v součtu o více než 240 milionů korun, z toho 175 milionů korun zlepšení připadá na Vítkovice Hammering. Nárůsty o 110 a o 230 procent mají u ukazatele provozního zisku také Hutní montáže a Vítkovice Power Engineering. Obě společnosti jsou tím i v mírném čistém zisku. Ostatní velké dcery VMG, jako jsou Vítkovice Cylinders, Vítkovice Doprava nebo Vítkovice IT Solutions, jsou za rok 2014 tradičně ziskové.
V ukazateli EBITDA je „rekordmanem roku" společnost Vítkovice Heavy Machinery s nárůstem o 785 procent. „Konsolidovaná EBITDA za skupinu je 1,4 miliardy korun," dodal finanční ředitel VMG Martin Schauer. Letošní rok vidí skupina jako růstový. Konsolidované tržby se mají pohybovat okolo 18 až 19 miliard korun (tj. růst o 13 procent) a čistý zisk by měl vzrůst o plánovaných 50 procent na přibližně 730 milionů korun.
„Do letoška jsme vstoupili s novou marketingovou strategií Metal Evolution, která prodává všechno, co umíme, pod zastřešující značkou Vítkovice Machinery Group, a to jednotně v celém světě. Z ní odvozujeme jak vstup na nové trhy, tak růst v tradičních oborech - ať už jde o ocelové láhve a navazující synergii s CNG programem nebo ocelové konstrukce a energetiku," zhodnotil obchodní ředitel skupiny Jiří Skuhra s tím, že v tomto roce skupina počítá mimo jiné s dokončením výstavby elektrárny Yunus Emre v Turecku a rekonstrukcí válcovací trati barevných kovů v Pákistánu. Na tyto projekty by měl volně navázat projekt výstavby ocelárny v Saudské Arábii a další projekty v energetice a službách.

Přiložený dokument ke staženíRM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy