RM-SYSTÉM»Události»PLG, a.s. zvýšily za prvních devět měsíců své tržby navzdory špatnému letnímu počasí

PLG, a.s. zvýšily za prvních devět měsíců své tržby navzdory špatnému letnímu počasí

12.11.2014 10:03
Praha (12. listopadu 2014) - Pivovary Lobkowicz Group, a.s. (PLG), která je čtvrtou největší pivovarnickou společností na českém trhu a sestává ze sedmi regionálních pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora) dnes zveřejnila vybrané výsledky hospodaření za první devět měsíců roku 2014. Společnost úspěšně vstoupila na pražskou burzu v květnu letošního roku.

Celkové konsolidované tržby za prvních devět měsíců roku 2014 činily 923,4 milionu Kč, o 2 % meziročně více. Samotné tržby z prodeje piva meziročně vzrostly o 3 % na 859,6 milionu Kč. Nárůst v tržbách je tvořen jak růstem prodejů, tak i realizovanou vyšší cenou za prodaný hektolitr. Výroba piva v hektolitrech dosáhla za prvních devět měsíců roku 2014 687 tisíc hl, což je o 3,5 % více nežli vloni.

„Dosažené výsledky hospodaření za prvních devět měsíců roku potvrzují solidní výkonnost, kdy Pivovary Lobkowicz dosáhly meziročního nárůstu výnosů o 2 % na 923 milionů Kč. Přestože naše prodeje byly ovlivněny nepříznivým počasím v červenci a srpnu, podařilo se nám zvýšit objemy produkce i cenu na prodaný hektolitr. Věřím, že v porovnání s celkovým trhem piva v České republice jsme hospodařili lépe a naše celkové tržby z prodeje piva vzrostly o 3 % na 860 milionů Kč. Sezonní výkyv domácích prodejů nicméně neovlivnil náš export piva, který se vzrostl o 9,6 % na 189 milionů Kč," řekl Zdeněk Radil, generální ředitel a předseda představenstva.

I když červenec a srpen byl vzhledem k počasí pro pivovary největší ranou tohoto roku, kdy prodeje na českém trhu meziročně klesly o šest, respektive jedenáct procent, PLG se dařilo tomuto negativnímu trendu na domácím trhu čelit získáváním nových zákazníků a také nabídkou novinek. PLG neakceptovaly výprodejní slevovou strategii, kterou reagovaly velké skupiny pivovarů na poklesy prodejů, a nadále se držely spíše kvalitativního pohledu na prodávané značky.

Dařilo se i prodeji piva na exportních trzích, kde za prvních devět měsíců letošního roku bylo dosaženo meziročního nárůstu tržeb o 9,6 %. Všechny pivovary zaznamenaly nárůst vývozu, přičemž největší nárůsty byly zaznamenány v Itálii, Rusku, Španělsku, Slovensku a částečně také v Číně, Anglii a Polsku. Vzrostl jak prodej klíčovým zákazníkům, zde především díky prodejům společnosti Lidl např. na Slovensko, či do Bulharska, tak i prodej u neklíčových zákazníků.

PLG uvedly na trh několik nových výrobků. Na pivovarských slavnostech v Uherském Brodě byl představen nový ležák Respekt, kterým pivovar také oslavil 120. výročí svého založení. Hlinecký pivovar Rychtář přišel s novinkou pro letní měsíce - lehčí nefiltrované výčepní pivo s názvem Rychtář Fojt nefiltrovaný s vysokým obsahem pivovarských kvasnic. V souladu s trendem uvádění Pivovary Lobkowicz, a.s. Hvězdova 1716/2b, 140 78 Praha 4 www.pivovary-lobkowicz.cz netradičních pivních specialit na český trh, byl představen nový svrchně kvašený speciál typu IPA (India Pale Ale) s názvem Flying Cloud, který se vaří tradičními postupy řemeslné výroby v Pivovaru Vysoký Chlumec. V segmentu prémiových piv i přes nepříznivý vývoj na domácím trhu pokračoval rostoucí trend prodejů, přičemž kvýsledkům přispěla i silná marketingová podpora značky Lobkowicz, spojená především s partnerstvím 49. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Pro letošní ročník pivovar připravil řadu aktivit přímo v místě konání, včetně speciální festivalové várky kvasnicového ležáku Lobkowicz, který zde měl premiéru.

I přes nepříznivé letní počasí a jeho přímý vliv na outdoorové akce byly úspěšně realizovány pivní slavnosti na všech vlastněných pivovarech a desítky lokálních akcí pořádaných v regionech, kde pivovary působí.

Piva z portfolia PLG získala opět řadu prestižních ocenění na soutěžích. Na tradičních žateckých slavnostech chmele - Dočesné - získala piva ze skupiny tři zlatá, jedno stříbrné a dvě bronzová hodnocení. Pivo Velen z Černé Hory bylo dále hodnoceno jako nejlepší mezi lahvovými pšeničnými pivy. Potvrdil to test deníku MF Dnes a časopisu Svět potravin, ve spolupráci s Potravinářskou komorou ČR. Velen obstál v konkurenci deseti vzorků, které je možno z produkce průmyslových pivovarů v české prodejní síti zakoupit.

Kontakt pro média:

Pivovary Lobkowicz Group, a.s.
Renata Melíšková, tisková mluvčí
E-mail: media@pivovary-lobkowicz.cz
Tel.: +420 731 635 199

 

Přiložený dokument ke stažení


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.