RM-SYSTÉM»Události»Audi plánuje investice za 22 miliard EUR

Audi plánuje investice za 22 miliard EUR

31.12.2013 14:49
Index spotřebitelských cen klesl v listopadu meziměsíčně o 0,1 %. Meziročně byl zaznamenán nárůst o 1,1 %. Rizika deflace v domácí ekonomice jsou podle České národní banky po intervencích odvrácena. Česká národní banka ponechala dvoutýdenní repo sazbu podle očekávání na úrovni 0,05 %. Bankovní rada bude nadále používat devizový kurz jako další nástroj pro uvolňování měnových podmínek, když hodlá kurz udržovat poblíž hladiny 27 korun za euro. Index výrobních cen v průmyslu vzrostl v listopadu meziměsíčně o 0,8 %. Meziročně došlo k nárůstu o 0,7 %. Index RM v 50. týdnu roku 2013 zahájil na hodnotě 2.018,48 bodu a v 52. týdnu uzavíral na hodnotě 2.039,21 bodu (+1,03 %). Celkový objem obchodů ve sledovaném období přesáhl 169 mil. Kč.

Audi plánuje v následujících pěti letech investovat 22 mld. EUR
Automobilka Audi, která patří pod německý koncern Volkswagen, plánuje v následujících pěti letech utratit 22 mld. EUR, aby se tak dostala na špičku v luxusním segmentu automobilů. 15,4 mld. EUR má být investováno na vývoj nových modelů a technologií. Audi chce prodávat 2 mil. automobilů ročně poté, co letos dosáhlo cíle 1,5 mil. prodaných aut o dva roky dříve, než bylo původním plánem stanoveno. Roční rozpočet na investice se tak rozšíří ze 4,3 mld. EUR na 4,4 mld. EUR. Volkswagen usiluje o předstižení konkurenčního BMW, které je největším světovým výrobcem luxusních vozů.
Expanze v Audi je součástí investičního programu Volkswagenu v celkové výši 84,2 mld. EUR, který má posloužit k předstižení konkurentů Toyota Motor Corp. a General Motors v globálních prodejích. BMW se snaží odolávat snahám Audi a Mercedesu vlastní expanzí.

Microsoft prodal již více než 2 miliony kusů herních konzolí Xbox One
Od 22. listopadu 2013 do 11. prosince 2013 se společnosti Microsoft podařilo prodat přes 2 miliony herních konzolí Xbox One, čímž uzemnilo všechny pochybovače, kteří se domnívali, že se Xbox s cenou 499 USD na trhu neuchytí. Mluvčí Microsoftu se nechal slyšet, že One se prodává rychlejším tempem než předchozí verze 360. Analytici Nomury očekávali prodeje mezi 3-4 miliony kusů pro rok 2013, ale už nyní je patrné, že prodeje nového Xboxu tyto odhady s vysokou pravděpodobností překročí.

ČEZ má zájem o uzavření akcionářské dohody s hlavním městem Praha
Společnost ČEZ oznámila, že nabídla uzavření akcionářské dohody s Hlavním městem Prahou v souvislosti s koupí akcií společností Pražská plynárenská Holding a.s. a Pražská plynárenská a.s. od společnosti E.ON Czech Holding AG.
ČEZ prostřednictvím této nabídky partnerství dává najevo svůj zájem o koupi segmentu obchodování a prodeje zemního plynu společnosti Pražská plynárenská, což je v souladu s jeho záměrem soustředit se na rozvoj tuzemských aktivit.

Daniel Beneš bude další čtyři roky předsedou představenstva ČEZ
Představenstvo společnosti ČEZ potvrdilo generálního ředitele Daniela Beneše na pozici svého předsedy, a to na nové čtyřleté období.

Evropská komise pravděpodobně zahájí šetření plánovaných státních garancí
Evropská komise podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters zahájí šetření plánovaných státních garancí, která hodlá poskytnout Velká Británie na výstavbu tamní jaderné elektrárny. Výsledek bude důležitý pro další kroky ohledně dostavby Temelína, jelikož rozhodnutí může nastavit pravidla pro státní podpory v jaderné energetice.

Slovenská Telefónica vyplatí nerozdělený zisk z minulých let
Představenstvo společnosti Telefónica Slovakia rozhodlo o distribuci nerozdělených zisků z minulých let ve výši 32,8 mil. EUR do rukou mateřské společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.

Unipetrol splatil dluhopis z roku 1998 a od PKN Orlen vyjednal tříletý úvěr
Unipetrol podepsal smlouvu o střednědobém úvěru s majoritním akcionářem PKN Orlen, čímž získá tříletý úvěr ve výši 4 mld. Kč. Účelem úvěru je diverzifikace zdrojů a prodloužení splatnosti. Konkrétní výše úrokových nákladů nebyla zveřejněna, sazba je však navázána na PRIBOR plus fixní marže.
Petrochemický holding rovněž oznámil, že dne 28. prosince 2013 splatí dluhopis UNIPETROL VAR/13 (ISIN CZ0003501041), který byl vydán 28. prosince 1998 s nominální hodnotou 2 mld. Kč a nese úrok 12,53 % p.a. Ke stejnému datu vyplatí z tohoto dluhopisu úrok za rok 2013 ve výši 254 mil. Kč.

Erste Group zohlední ve 4. čtvrtletí odpis ve výši 350 mil. EUR
Rakouská bankovní skupina ve 4. čtvrtletí 2013 zohlední odpis goodwillu ve výši zhruba 350 mil. EUR. Primárně se bude tento odpis týkat podílu v rumunské BCR, přičemž by neměl mít vliv na velikost regulatorního kapitálu. Erste Group Bank s oznámením tohoto odpisu potvrdila své provozní cíle. Pokles provozního výsledku by neměl přesáhnout 5 %.

NWR se dohodla na pozastavení testování finančních kovenantů
Těžební společnost NWR oznámila, že se dohodla s bankovním věřitelem na pozastavení testování a dodatcích k finančním kovenantům k úvěru u Exportní úvěrové agentury (úvěr ECA). Finanční kovenanty k úvěru ECA nebudou testovány do 30. září 2014. V rámci této dohody musí NWR splňovat některé podmínky, které zahrnují změny v obsluze dluhu vyžadující určité zálohové platby. Dále je bankovním věřitelem stanoven požadavek na minimální stav hotovosti, a to ve výši 80 mil. EUR. Jsou rovněž stanoveny omezení výplaty dividend, omezení vzniku dalšího seniorního dluhu a povinnosti týkající se účetního výkaznictví.

Změna doporučení pro Komerční banku
Erste Group Bank snížila cílovou cenu pro akcie Komerční banky ze 4700 Kč na 4680 Kč. Doporučení snížila z „akumulovat" na „držet".

Změna doporučení pro VIG
Erste Group Bank zvýšila doporučení pro akcie VIG na „koupit" z předchozího „akumulovat". Cílová cena byla potvrzena na úrovni 43 EUR.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy