RM-SYSTÉM»Události»ČEZ o licenci v Bulharsku zřejmě nepřijde

ČEZ o licenci v Bulharsku zřejmě nepřijde

22.11.2013 12:55
Index spotřebitelských cen vzrostl v říjnu meziměsíčně o 0,2 % po předchozím poklesu o 0,4 %. Meziroční růst cen v říjnu zpomalil na 0,9 %. V září rostly spotřebitelské ceny v meziročním srovnání o 1 %. Index výrobních cen v říjnu poklesl meziměsíčně o 0,4 %. Index vývozních cen v září vzrostl o 1,1 % po předchozím růstu o 0,3 %. Index dovozních cen poklesl o 0,3 % po předchozím poklesu o 1,4 %. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 2.074,16 bodu a uzavíral na hodnotě 2.053,47 bodu (-1,0 %). Celkový týdenní objem obchodů přesáhl 85 mil. Kč.

Philip Morris ČR zveřejnil hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí
Philip Morris ČR oznámil své výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí a za prvních 9 měsíců roku. Konsolidované tržby za prvních 9 měsíců roku poklesly meziročně o 3,1 % na 9,3 mld. Kč.
Celkově trh s cigaretami poklesl v ČR o 1,8 % a na Slovensku vzrostl o 0,5 %. Tržní podíl poklesl v ČR o 1,7 %, zatímco na Slovensku došlo k nárůstu o 0,9 %.
Podle slov předsedy představenstva a generálního ředitele Andráse Tövisiho zůstává odbyt v České republice pod tlakem kvůli nižšímu celkovému objemu trhu cigaret a pokračujícímu přechodu spotřebitelů na cigarety v levném cenovém segmentu, popřípadě na jemně řezaný tabák pro ruční výrobu cigaret s nižším daňovým zatížením. Za zmínku stojí také nárůst nelegálního trhu.

ČEZ o licenci v Bulharsku zřejmě nepřijde
Bulharský energetický regulační úřad (DKEVR) vydal rozhodnutí o zastavení řízení o odebrání licence tamní prodejní i distribuční společnosti ČEZ. Po zevrubné kontrole nenašel pochybení, které by ho k odebrání licence opravňovalo.

NWR se dohodla s odbory na nových kolektivních smlouvách
Těžební společnost NWR se dohodla s odbory na nové kolektivní smlouvě pro roky 2014 - 2018. Na základě této nové dohody by mělo v roce 2014 dojít zhruba k 8% poklesu personálních nákladů ve srovnání s rokem 2013. Tohoto poklesu by mělo být docíleno jednak 4% poklesem samotných platů a jednak zhruba 4% snížením stavu zaměstnanců (mimo plánované propouštění v souvislosti s uzavřením Dolu Paskov).
Dále mezi klíčové prvky nové kolektivní smlouvy patří to, že základní mzdové tarify zůstanou pro rok 2014 nezměněny a pro rok 2015 budou upraveny o inflaci. V dalších letech (2016 - 2018) by výše mzdových tarifů měla být dojednávána na roční bázi. Velmi důležitým ujednáním je rovněž dohoda na omezení mzdových benefitů v podobě 13. a 14. platů (konkrétně se jedná o příplatky na prázdniny a Vánoce). Doposud tyto příplatky dosahovaly zhruba poloviny měsíční mzdy (cca 15 dnů ekvivalentu mzdy), podle nové kolektivní smlouvy budou tyto příplatky tvořit cca 20 % měsíční mzdy (6 dnů ekvivalentu mzdy). Management NWR chtěl původně docílit úplného zrušení 13. a 14. platů, to se nakonec nepovedlo a musel přistoupit na kompromis. To, že nakonec nedojde ke snížení tarifních mezd, není překvapivé, když management NWR ve svém posledním návrhu kolektivní smlouvy s korekcí tarifů nepočítal.

ÚOHS povolil NWR prodat OKK Koksovny
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej OKK Koksovny (patřící společnosti NWR) společnosti Metalimex. Schválení transakce ze strany ÚOHS je jednou ze tří podmínek, které musí být splněny, aby se mohl prodej koksovny do rukou Metalimexu uskutečnit. Věřitelé ze Smlouvy o revolvingovém úvěru již souhlas udělili před měsícem. Nyní ještě musí transakci schválit akcionáři NWR na valné hromadě.

ČEZ zveřejnil hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí
Společnost ČEZ vykázala za třetí čtvrtletí čistý zisk ve výši 3,82 mld. Kč. Výnosy dosáhly 48,81 mld. Kč. Trh očekával zisk 6,51 mld. Kč při výnosech 49,41 mld. Kč. Zisk EBITDA poklesl o 7 % na 15 mld. Kč. Společnost snížila odhad čistého zisku pro letošní rok na 35 mld. Kč z předchozích 37,5 mld. Kč. Ukazatel EBITDA pak očekává ve výši 81,0 mld. Kč.

Změna doporučení pro Fortunu
Komerční banka zvýšila cílovou cenu pro akcie Fortuny ze 110 Kč na 115 Kč. Doporučení však snížila z „koupit" na „držet".
Unicredit zvýšila cílovou cenu pro akcie Fortuny ze 111 Kč na 141 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „kupovat".

Změna doporučení pro Komerční banku
Barclays snížila doporučení pro akcie Komerční banky na „equalweight" z „overweight".

Změna doporučení pro Intel
MKM Partners stanovila cílovou cenu pro akcie společnosti Intel na 25 USD. Doporučení bylo sníženo z „koupit" na „neutral".

Změna doporučení pro ČEZ
HSBC zvýšila cílovou cenu pro akcie ČEZ ze 480 Kč na 500 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „underweight".

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy