RM-SYSTÉM»Události»Unipetrolu se propadly čtvrtletní tržby meziročně o 12 %

Unipetrolu se propadly čtvrtletní tržby meziročně o 12 %

30.10.2013 10:47
Index výrobních cen v září meziměsíčně rostl o 0,3 %. Meziročně výrobní ceny klesly o 0,5 %, když se čekal pokles o 0,7 %. Důvěra v ekonomiku se v říjnu oproti září opět zvýšila. Kompozitní indikátor důvěry vzrostl v říjnu na 2,9 bodu z 1,2 bodu. Index důvěry podnikatelů se vylepšil na 7 bodů z 5,1 bodu. Důvěra vzrostla ve službách, ve stavebnictví stagnovala a v obchodě se snížila. Spotřebitelská důvěra vzrostla na -13,5 bodu z -14,3 bodů. V meziročním srovnání se souhrnný indikátor i dílčí indexy rovněž vylepšily. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.995,00 bodu a uzavíral na hodnotě 1.998,80 bodu (+0,19 %). Celkový týdenní objem obchodů přesáhl 82 mil. Kč.

Řetězec McDonald's zvýšil meziročně čtvrtletní zisk o 5 procent
McDonald's reportoval výsledky za uplynulé čtvrtletí. Zisk řetězce rychlého občerstvení vzrostl o 5 % na 1,52 mld. USD (1,52 USD na akcii) z 1,46 mld. USD (1,43 USD na akcii) ve stejném období předchozího roku. Tržby vzrostly ze 7,15 mld. USD na 7,32 mld. USD.
Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali zisk ve výši 1,51 USD na akcii při tržbách 7,33 mld. USD. CEO společnosti Don Thompson si postěžoval na náročné podmínky, které v odvětví panují. Zároveň očekává, že se v blízké době nic měnit nebude. Společnost předpokládá, že úroveň tržeb na srovnatelné bázi se v následujícím čtvrtletí nezmění.

Komerční banka bude muset zvýšit kapitálové rezervy
ČNB informovala Komerční banku ohledně zavedení kapitálových rezerv v následující podobě: bezpečnostní rezerva v podobě 2,5 % z vlastního kapitálu Tier 1 bude zavedena od 1. ledna 2014 pro všechny bankovní instituce. Proticyklická kapitálová rezerva nebude v nejbližších letech aplikována. Kapitálová rezerva pro krytí systémového rizika je posuzována ČNB na základě faktorů v podobě velikosti banky a dále její provázanosti s finančním systémem země, stupněm nenahraditelnosti banky a stupněm složitosti struktury banky. ČNB informovala KB, že na základě výše uvedený faktorů bude sazba kapitálové rezervy pro krytí systémového rizika činit 2,5 %. KB si udržuje silnou kapitálovou pozici a předpokládá, že výše uvedené požadavky splní i při zachování úvěrové aktivity a výplaty dividendy.

Unipetrolu se propadly tržby meziročně o 12 %
Unipetrol oznámil ve 3. čtvrtletí 2013 čistou ztrátu ve výši 130 mil. Kč. Tržby se propadly meziročně o 12 % na 24,9 mld. Kč. Provozní hospodářský výsledek EBIT meziročně poklesl o 82 % na 160 mil. Kč. CEO Unipetrolu řekl, že v současných ekonomických podmínkách bude těžké splnit celoroční finanční cíle. Od 1. října vstoupila v platnost legislativa ztěžující dovoz nezdaněných pohonných hmot, což se projeví ve výsledcích společnosti až v posledním kvartále 2013.
V konferenčním hovoru mimo jiné zaznělo, že investiční výdaje by se měly zvyšovat na konci roku a že investiční výdaje v roce 2014 by měly být shodné s prezentovanou strategií v minulosti.
Šedá ekonomika v podobě importu pohonných hmot nově přistupuje k transportu po železnici. Unipetrol očekává zlepšení situace v maloobchodním segmentu v příštím roce.
Unipetrol v polovině roku oznámil strategii pro roky 2013 až 2017. Jejím výsledkem má být kumulovaný provozní zisk EBITDA (na bázi LIFO) v tomto období na úrovni 25 mld. Kč. Za prvních devět měsíců roku 2013 byla EBITDA (na bázi LIFO) ve výši 1,3 mld. Kč, což je ve srovnání s plánem nedostačující. Celkové investiční výdaje společnosti mají v letech 2013 až 2017 zůstat na úrovni 19 mld. Kč, přičemž za prvních devět měsíců roku 2013 byly investiční výdaje jen ve výši 1 mld. Kč. Díky vysoké a nevyužité kapacitě evropských rafinérií společnost Unipetrol snížila investiční výdaje a pokud se situace neobrátí, může být strategie do roku 2017 v podobě kumulované EBITDA (na bázi LIFO) v ohrožení.

Předběžné opatření brání ČEZ podepsat kontrakt na dostavbu Temelína
Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, kterým zakázal ČEZ podepsat kontrakt na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Opatření bylo vydáno v souvislosti se stížností francouzské Arevy, která byla z tendru vyřazena. Stejné opatření v minulosti vydal i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kam si Areva již v minulosti rovněž stěžovala a její žádost byla zamítnuta.

Martin Roman dobrovolně odstoupil z dozorčí rady ČEZ
Martin Roman odstoupil z funkcí člena i předsedy dozorčí rady ČEZ. Novými členy se stali Michal Mejstřík a Jan Mareš. Do zvolení nového předsedy bude dozorčí radu řídit místopředseda Václav Pačes.

Microsoft zveřejnil lepší výsledky hospodaření
Softwarový gigant reportoval výsledky hospodaření poprvé od doby, kdy Steve Ballmer oznámil, že se chystá odejít ze své pozice CEO. Zisk společnosti za první fiskální kvartál činil 5,24 mld. USD (62 centů na akcii), přičemž tržby dosáhly na 18,53 mld. USD. Ve stejném období předchozího roku zaznamenal Microsoft zisk ve výši 4,7 mld. USD (53 centů na akcii) při tržbách 16 mld. USD.
Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali zisk 54 centů na akcii při tržbách 17,8 mld. USD.
Firma v září změnila model reportování výsledků. Nově rozlišuje divizi „Devices and consumer", která zaznamenala meziroční nárůst tržeb o 4 % na 7,46 mld. USD a divizi „Commercial", která navýšila prodeje o 10 % na 11,2 mld. USD. Finanční ředitelka Amy Hood uvedla v konferenčním hovoru, že trhu osobních počítačů se dařilo lépe, než společnost očekávala a jsou zde vidět náznaky stabilizace.
Microsoft doposud nezveřejnil, kdo by mohl nahradit Ballmera, který v srpnu prohlásil, že by rád do dvanácti měsíců odešel.

Změna doporučení pro ČEZ
Bank of America Merrill Lynch snížila doporučení pro akcie ČEZ z „kupovat" na „neutral".
Bank Zachodni snížila doporučení pro akcie ČEZ z „držet" na „prodávat".

Změna doporučení pro Erste Group Bank
Citigroup snížila cílovou cenu pro Erste Group Bank na 25 EUR. Doporučení bylo ponecháno na stupni „neutral".

Změna doporučení pro Microsoft
Credit Suisse zvýšila cílovou cenu pro akcie Microsoft z 38 USD na 40 USD.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy