RM-SYSTÉM»Události»Komerční banka očekává v příštím roce vyšší výnosy

Komerční banka očekává v příštím roce vyšší výnosy

16.10.2013 15:14
Výrobní ceny poklesly v srpnu v meziměsíčním srovnání o 0,1 %. Meziročně byl zaznamenán růst o 0,5 %. Maloobchodní tržby poklesly v srpnu o 0,3 %, když se očekával hlubší pokles o 1,2 %. V předchozím měsíci došlo k meziroční změně o +4,0 %. Průmyslová výroba vzrostla v srpnu o 1,6 %. Po předchozím růstu o 2,1 % se očekával pokles o 1,3 %. Stavební výroba v srpnu poklesla o 8,1 %. V předchozím období byl zaznamenán nárůst o 0,2 %. Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 1 %. Jedná se o nejnižší tempo růstu od března 2010. Meziměsíčně inflace poklesla o 0,4 %. Nejsilnějším faktorem byl především sezónní vliv snížení cen v oddíle rekreace a kultura. Podle statistiky MPSV mírně vzrostla míra nezaměstnanosti v září na 7,6 % z předchozích 7,5 %. ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu ve výši 0,05 %. Sazby zůstanou na současné úrovni do doby, než dojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků. Centrální bankéři opět hlasovali o možnosti intervence proti koruně. Použití nástroje nebylo schváleno, avšak dle guvernéra pravděpodobnost použití v budoucnu zůstává vysoká. Index RM ve sledovaném období zahájil na hodnotě 1.918,74 bodu a uzavíral na hodnotě 1.959,70 bodu (+2,13 %). Celkový objem obchodů přesáhl 375 mil. Kč.

CME má nové vedení
Společnost Central European Media Enterprises oznámila, že vedení firmy přebírají dva spoluředitelé. Stali se jimi Christoph Mainusch a Michael Del Nin. Druhý z ředitelů přichází od většinového akcionáře Time Warner, Mainusch dříve pracoval jako konzultant společnosti Turner Broadcasting International.

Microsoft provede zpětný odkup akcií, navýšil dividendu a chystá změny ve vedení
Společnost Microsoft oznámila zpětný odkup akcií v objemu 40 mld. USD. Rovněž navýšila dividendu o 22 % na 28 centů (+ 5 centů), když se počítalo s navýšením pouze o 3 centy na 26 centů.
Rada ředitelů technologického gigantu Microsoft chce do konce letošního roku jmenovat nového generálního ředitele, který vystřídá po téměř 14 letech Steva Ballmera.

ČEZ oznámil nové ceny elektřiny pro domácnosti a podnikatele
Společnost ČEZ oznámila nové ceny elektřiny pro domácnosti a podnikatele platné od ledna příštího roku. Standardní tarif COMFORT zlevní o 15 % a produkt FIX nabízející zafixování ceny na příští dva roky zlevní o 20 %.
Podle hlasování výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu se zdá, že dosáhnout radikálnějších a hlubších změn v evropském systému obchodování s emisními povolenkami, mající za cíl výrazněji podpořit cenu emisních povolenek na trhu, nebude jednoduché a bude to vyžadovat další jednání, jakým směrem by se měl systém obchodování dále ubírat. Výbor totiž zamítl rezoluci na podporu trhu s emisními povolenkami, potažmo návrhy zahrnující komplexnější balíček environmentálních opatření.

ČEZ se připojil k iniciativě upozorňující na aktuální problémy v energetickém sektoru
Společnost ČEZ se připojila k iniciativě největších evropských energetických společností, která má za cíl upozornit na aktuální problémy postihující energetický sektor a navrhnout konkrétní východiska. Součástí iniciativy jsou společnosti ENEL, Iberdola, GDF SUEZ, ENI, RWE, E.ON, Gas Natural Fenosa, GasTerra a Vattenfall.

Electrica S.A. navyšuje žalovaný nárok vůči ČEZ
ČEZ oznámila aktuální skutečnosti ohledně sporu s rumunskou stranou u Mezinárodního rozhodčího soudu v Paříži. Rumunská Electrica S.A. navyšuje žalovaný nárok proti ČEZ, a to z původních 18,8 mil. EUR požadovaných při zahájení řízení v říjnu 2012 na částku 82 mil. EUR. Důvodem žaloby je, podle prohlášení ČEZ, údajné a nepodložené nedodržení některých povinností vyplývajících z privatizační smlouvy. ČEZ podle svého vyjádření i nadále trvá na tom, že privatizační smlouvu uzavřenou v roce 2005 neporušil, což bylo stranami potvrzeno při následném dokoupení zbývajících minoritních podílů od společnosti Electrica S.A. v roce 2009.

ČEZ by mohl zachovat dividendovou politiku do roku 2017
Pavel Cyrani, člen vedení společnosti ČEZ, se na konferenci Reuters opět vyjádřil k možné budoucí změně dividendové politiky. Ta by souvisela s výstavbou nových bloků v JE Temelín a mohla by se očekávat v horizontu 7-8 let přes spuštěním. To není aktuálně plánováno dříve než v roce 2025, tzn. minimálně do roku 2017 by měl ČEZ zachovat stávající model v podobě výplaty 50-60% z čistého zisku.

Fortuna oznámila počet akcií pod správou Templeton Asset Management
Společnost Fortuna oznámila, že klienti a investiční fondy pod správou Templeton Asset Management Ltd. k 6. září 2013 společně vlastnili 2 646 025 akcií Fortuny, které představují 5,09% podíl na kapitálu a hlasovacích právech společnosti. Před tímto datem drželi společně klienti a investiční fondy podíl představující 4,8 %.

New World Resources se rozhodla uzavřít důl Paskov
Těžební společnost NWR oznámila, že se rozhodla uzavřít důl Paskov. V případě, že náklady na uzavření ponese pouze společnost, dojde k uzavření k 31. prosinci 2014. Prodloužení životnosti dolu Paskov až do roku 2018 je možné pouze v případě, že by se do hry zapojil stát a docházelo by zde k sociální těžbě.

UNIPETROL odstavil provoz etylénové jednotky v Litvínově
UNIPETROL rozhodl kvůli neočekávaným technickým potížím o odstavení provozu etylénové jednotky v rámci petrochemického provozu v Chemparku Záluží v Litvínově. Kvůli odstávce etylénové jednotky bude omezena výroba polymerů. Doba odstávky by měla trvat dle odhadu zhruba 14 dnů. Celkový negativní dopad na provozní zisk EBITDA skupiny Unipetrol za celý rok 2013 je předběžně odhadován na přibližně 60 mil. Kč.

Erste Group Bank zopakovala výhled pro rok 2013
Erste Group Bank zopakovala svůj výhled pro rok 2013 v podobě meziročního poklesu provozního zisku o 5 % a propadu nákladů rizika o 10 až 15 % z důvodu zlepšení situace v Rumunsku. Erste Group očekává zvýšení hospodářské aktivity střední a východní Evropy ve druhé polovině tohoto roku.

Komerční banka očekává vyšší výnosy
Vedení Komerční banky očekává, že se příští rok zvýší výnosy z důvodu vyšší úvěrové aktivity. V současné době KB nevidí vyšší poptávku po úvěrech, přičemž výnosy banky by měly letos poklesnout o 6 %. Na vině je pokles marží a poplatků z důvodu intenzivní konkurence ze strany nízkonákladových malých bank. Dle Čejky z KB by náklady rizika měly v roce 2013 vzrůst ze 40 bps na 50 bps., což je zhruba v souladu s tím, co společnost oznámila v konferenčním hovoru.

Erste Group postoupila do dalšího kola výběrového řízení na prodej chorvatské banky
Rakouská Erste Group Bank společně s maďarskou OTP postoupila do druhého kola výběrového řízení o prodej chorvatské státní banky Hrvatska Postanska Banka.

NWR se dohodla na pozastavení testování finančních kovenantů
Těžební společnost NWR oznámila, že se s věřiteli revolvingového úvěru RCF, který není aktuálně čerpán, dohodla na pozastavení testování finančních kovenantů. NWR má k dispozici tento revolvingový úvěr do 7. února 2014 a právě až do této doby nebudou finanční kovenanty testovány. Dále byly upraveny podmínky pro čerpání ve zbývající době platnosti úvěru (poměr čistého dluhu k EBITDA nesmí přesáhnout hodnotu 5, omezení vzniku dalších seniorních dluhových nástrojů). Věřitelé zároveň udělili souhlas s prodejem koksovny, což byla jedna z podmínek realizace obchodu. NWR nadále vyjednává s věřiteli dlouhodobého úvěru ECA, kde je snahou vyjednat dohodu na dalším zmírnění či pozastavení testování finančních kovenantů ohledně tohoto úvěru.

Změna doporučení pro VIG
Erste Bank zvýšila cílovou cenu pro akcie společnosti VIG na 43 EUR z původních 42 EUR. Současně však snížila doporučení na „akumulovat" z předchozího „koupit".

Změna doporučení pro Pegas Nonwovens
Erste Bank zvýšila cílovou cenu pro akcie společnosti Pegas Nonwovens na 640 Kč z předchozích 550 Kč. Doporučení bylo sníženo na „akumulovat" z původního „koupit".
J&T Banka zvýšila cílovou cenu pro akcie společnosti Pegas Nonwovens na 638 Kč z předchozích 526 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „koupit". Banka počítá s pokračující expanzí v Egyptě, kdy k plnému náběhu druhé linky by mělo dojít v roce 2016. Analýza předpokládá rovněž výstavbu desáté výrobní linky v ČR s plným náběhem v roce 2018.

Změna doporučení pro NWR
J.P.Morgan zvýšila cílovou cenu pro NWR z 0,38 GBP (12,7 Kč) na 0,50 GBP (15,3 Kč). Doporučení bylo ponecháno na stupni „underweight".

Změna doporučení pro Telefónica Czech Republic
Fio banka snížila cílovou cenu pro akcie společnosti Telefónica Czech Republic na 267 Kč z předchozích 297 Kč. Doporučení bylo sníženo na „redukovat" z předchozího „držet".

Změna doporučení pro ČEZ
Erste Bank snížila cílovou cenu pro akcie ČEZ na 549 Kč z předchozích 606 Kč. Současně však zvýšila doporučení na „akumulovat" z předchozího „držet".

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy