RM-SYSTÉM»Události»ČEZ zaznamenal v prvním pololetí čistý zisk 28,6 mld. Kč

ČEZ zaznamenal v prvním pololetí čistý zisk 28,6 mld. Kč

19.08.2013 11:08
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí dle předběžných údajů mezičtvrtletně rostla o 0,7 %. Poprvé po šesti kvartálech tak došlo k růstu HDP. Meziročně došlo k poklesu o 1,2 %. Pozitivně k meziročnímu srovnání přispělo saldo zahraničního obchodu, když export rostl rychleji než import. Na druhé straně se nadále snížila investiční aktivita. Poklesla spotřeba domácností a vládní výdaje zůstaly bez výrazné změny. Výrobní ceny vzrostly v červenci meziměsíčně o 0,2 %. Meziročně se jednalo o růst o 1,1 %. Index české burzy RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.929,59 bodů a uzavíral na hodnotě 1.967,10 bodů (+1,94 %). Celkový týdenní objem obchodů přesáhl 165 mil. Kč.

ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za první pololetí 2013
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně zvýšil o 0,9 mld. Kč (1,9 %) a dosáhl hodnoty 49,2 mld. Kč. Čistý zisk meziročně vzrostl o 5,3 % na 28,6 mld. Kč. Očekávané výsledky za celý rok Skupina ČEZ nemění, ukazatel EBITDA předpokládá ve výši 81,0 mld. Kč a čistý zisk 37,5 mld. Kč. Hlavní vliv na meziroční růst zisku mělo ukončení působení v Albánii, korekční faktory na distribuci v České republice a obchodování s emisními povolenkami. Negativními vlivy jsou zejména klesající ceny elektřiny, nižší příděl emisních povolenek pro výrobu i celková nejistota v oblasti budoucího směřování energetického sektoru.
„Jsem rád, že se nám i v tomto pololetí dařilo čelit nepříznivým trendům v evropské energetice a že ČEZ má stále relativně nízkou míru zadluženosti, o čemž svědčí i rating agentury Standard & Poor's na úrovni A- se stabilním výhledem," říká předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš. V reakci na vývoj na evropském trhu a vyšší obchodní rizika byli již konkurenti ČEZ nuceni odepisovat aktiva ve značné výši. „Nám se zatím daří vypořádávat se s nastalou situací hledáním vnitrofiremních úspor, přestože tlak na nás je veliký a situaci nepomáhají ani měnící se regulatorní podmínky v jihovýchodní Evropě," dodává Beneš.

UNIPETROL podepsal smlouvu o přepravě ropy mezi Českou Rafinérskou a Transpetrolem
Společnost UNIPETROL, a.s. informovala, že dne 14. srpna 2013 společnost ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s. a společnost TRANSPETROL, a.s., slovenský národní ropovodní přepravce, podepsaly smlouvu o přepravě ropy, jenž stanovuje nové tarify pro přepravu surové ropy do České republiky po slovenské části ropovodu Družba na rok 2014.
Ropa dodávaná ropovodem Družba z Ruské Federace (Russian Export Blend Crude Oil - REBCO) je přepravována ropovodem Družba do litvínovské rafinérie v České republice, jenž je vlastněna a provozována společností ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s. Část ropovodu Družba na území Slovenska je vlastněna a provozována společností TRANSPETROL, a.s.
Pozitivní dopad na provozní zisk EBITDA skupiny Unipetrol za celý rok 2014 ve srovnání s rokem 2012 se odhaduje na přibližně 17 milionů korun.

PEGAS NONWOVENS pozastavil zkušební provoz své egyptské výrobní linky
PEGAS NONWOVENS oznámil, že z preventivních důvodů pozastavuje zkušební provoz své egyptské výrobní linky.
Nadále platí, že bezpečnostní situace ve městě 6th of October, kde je umístěn nový výrobní závod společnosti, je klidná. Rozhodnutí o pozastavení provozu bylo učiněno z důvodu snahy o zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců.
„Vzhledem k eskalaci napětí v zemi by doprava pracovníků do zaměstnání představovala zbytečné riziko, které nechceme podstupovat. Termín opětovného zprovoznění výrobní linky bude záviset na dalším vývoji egyptské krize. Nezbývá nám než doufat, že se situace v brzké době stabilizuje a že se země vrátí k normálu," sdělil František Řezáč, generální ředitel a člen představenstva společnosti PEGAS NONWOVENS SA.
Výrobní linka je v současnosti v testovacím provozu a proto rozhodnutí o dočasném zastavení jejího provozu nemá významný vliv na předpoklad vyrobených tun v tomto roce. V případě delšího trvání odstávky linky a rizika odložení rozjezdu plného provozu, jenž je plánován v průběhu čtvrtého čtvrtletí tohoto roku, bude PEGAS informovat o dopadech na své hospodářské výsledky.
Společnost v tuto chvíli nemění svůj výhled ukazatele EBITDA (meziroční nárůst o 5-15 %).

Změna doporučení pro Erste Group Bank
HSBC snížila doporučení pro Erste Group Bank na „neutral" z předchozího „overweight".
JP Morgan zvýšila cílovou cenu pro Erste Group Bank na 904,24 Kč z předchozích 821,84 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „overweight".

Změna doporučení pro Deutsche Telekom
Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu pro Deutsche Telekom na 10,4 EUR z předchozích 9,7 EUR. Doporučení je na stupni „neutral".

Změna doporučení pro Telefónica Czech Republic
HSBC snížila cílovou cenu pro Telefónica Czech Republic na 283 Kč z předchozích 290 Kč. Doporučení je na stupni „neutral".
Komerční banka snížila cílovou cenu pro Telefónica Czech Republic na 290 Kč z předchozích 309 Kč. Banka očekává, že se společnost bude muset v následujících letech vyrovnat se snižováním tržeb a zisku vzhledem k tlaku na ceny v odvětví.

Změna doporučení pro Microsoft
Společnost Stifel Nicolaus snížila doporučení pro Microsoft na „držet" z předchozího „koupit".

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy