RM-SYSTÉM»Události»Agentura S&P potvrdila hodnocení závazků ČR

Agentura S&P potvrdila hodnocení závazků ČR

07.08.2013 10:06
Agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení závazků ČR na úrovni AA- a i nadále ponechala stabilní výhled. Spotřebitelská důvěra v červenci klesla na -20,5 bodů z předchozích -19 bodů. Podnikatelská důvěra zůstala na 0,9 bodech. Spotřebitelská a podnikatelská důvěra klesla na -3,4 bodů z předchozích -3,1 bodů. ČNB pak dle očekávání ponechala dvoutýdenní reposazbu na úrovni 0,05 %. Index RM ve 30. týdnu zahájil na hodnotě 1.716,02 bodů a ve 31. týdnu uzavíral na hodnotě 1.869,59 bodů (+8,95 %). Objem obchodů pak přesáhl 155 mil. Kč.

Změna doporučení pro NOKII
Společnost Oppenheimer snížila doporučení pro společnost Nokia na „underperform" z předchozího „market perform".

Změna doporučení pro Komerční banku
Bank of America Merrill Lynch zvýšila doporučení pro akcie Komerční banky z „neutral" na „kupovat".

Nové doporučení pro Volkswagen
Berenberg začal nově pokrývat Volkswagen s doporučením „koupit" a cílovou cenou 230 EUR.

Změna doporučení pro Microsoft
Společnost Atlantic Equiti snížila doporučení pro Mircosoft na „neutral" z předchozího „overweight".

Změna doporučení pro NWR
Goldman Sachs snížila cílovou cenu pro NWR na 45 pencí (13,53 Kč) z předchozích 94 pencí (28,28 Kč). Doporučení bylo ponecháno na stupni „prodat".
ING snížila cílovou cenu pro NWR na 18 Kč z předchozích 92 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „držet".

Snížení ratingu pro NWR
Ratingová agentura Moody´s snížila rating NWR na CAA1 z předchozího B2. Výhled má na stupni „stabilní".

Změna doporučení pro Erste Group Bank
Societe Generale snížila cílovou cenu pro Erste Group Bank na 26,3 EUR (681 Kč) z předchozích 28 EUR (725 Kč). Doporučení pak ponechala na stupni „kupovat". O týden později však Societe Generale zvýšila cílovou cenu pro Erste Group Bank z 26,3 EUR (681 Kč) na 27,2 EUR (702 Kč) při ponechaném doporučení „kupovat".

McDonalďs zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí
Zisk na akcii nejznámějšího fast-foodového řetězce dosáhl ve druhém čtvrtletí 1,38 USD, což bylo pod konsensem 1,40 dolaru. I tržby ve výši 7,08 miliard dolarů zaostaly za odhadovanými 7,09 miliardami dolarů. Určitě je však hodné poznamenat, že zisk i tržby meziročně vzrostly. Ve stejném kvartále před rokem firma vydělala 1,32 dolaru na akcii a utržila 6,92 miliard.
McDonald's nadále čelí slabé poptávce v Evropě a sílícím tlaků na asociaci značky s nezdravými jídly. Společnost očekává, že čísla hospodaření zůstanou pod tlakem i ve zbytku roku.

Bulharský energetický regulátor změnil metodologii stanovení ceny elektřiny
Společnost ČEZ ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že bulharský energetický regulátor (DKEVR) změnil metodologii stanovení ceny elektřiny a snížil tarif pro koncové zákazníky. Regulátor oznámil pokles cen elektřiny (tarifů) pro domácnosti v průměru o 4,4 %. Nové tarify by pro distribuční společnosti (tedy i pro bulharskou distribuční divizi ČEZu - ČEZ v Bulharsku vlastní distribuční a prodejní společnosti ČEZ Razpredelenie a ČEZ Elektro) měly platit od 1. srpna letošního roku do poloviny roku příštího (regulační rámec v Bulharsku pracuje s roční periodou). Novinkou je ovšem skutečnost, že výše zmíněný pokles tarifů bude nově rozložen mezi všechny účastníky trhu, tedy nespadne pouze na bedra distributorů elektřiny.
Na základě změny metodologie se tak nebude opakovat scénář z počátku letošního března, kdy DKEVR svým rozhodnutím snížil ceny elektřiny pro koncové zákazníky ČEZ Razpredelenie o 7,17 %. Toto snížení cen bylo platné do 30. 6. 2013 a plnou vahou dopadalo pouze na hospodaření ČEZ Razpredelenie.
ČEZ v Bulharsku stále čelí proceduře odebrání distribuční licence, nicméně podle dnešního prohlášení společnosti dosud nepadl žádný závěr, byť rozhodnutí regulátora mělo padnout podle původních očekávání již zhruba v polovině letošního června. ČEZ dále uvedl, že v rámci procedury odebrání licence poskytuje regulátorovi veškerou možnou součinnost a postupně implementuje jeho připomínky.

FORTUNA prodala 8% podíl v dceřiné společnosti FORTUNA sázky a.s.
Fortuna podepsala smlouvu se společností E-INVEST o prodeji 8 % podílu na svém loterijním byznysu. Smlouva byla podepsána minulý týden a v nejbližší době by mělo dojít k zanesení změny do obchodního rejstříku.
Obě společnosti již podepsaly v květnu 2012 smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se dohodly na spolupráci v oblasti loterijního trhu v České republice. E-INVEST nakonec získal 8% podíl na společnosti FORTUNA sázky a.s., dceřiné společnosti skupiny Fortuna Entertainment Group. FORTUNA sázky a.s. v současné době provozuje číselné a okamžité loterie prostřednictvím zhruba 6 000 prodejních míst po celé České republice. Společnost nabízí i doplňkové služby, jako je např. dobíjení mobilních telefonů od všech hlavních mobilních operátorů.

CME klesl provozní zisk
Provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) společnosti Central European Media Enterprises klesl ve druhém kvartálu na 7,0 mil. USD. Ve stejném období předchozího roku to přitom bylo 47,1 mil. USD. Společnost CME, která u nás vlastní televizi Nova uvedla, že na podzim letošního roku očekává obrat sestupného trendu výdajů na reklamu. Provozní ztráta dosáhla na 5,7 mil. USD, zatímco před rokem bylo dosaženo zisku 23,7 mil. USD. Výnosy společnosti poklesly z 211,2 mil. USD na 180,2 mil. USD.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy