RM-SYSTÉM»Události»Skupině VÍTKOVICE významně narostly tržby

Skupině VÍTKOVICE významně narostly tržby

26.06.2013 14:33
Index dovozních cen vzrostl v dubnu meziročně o 0,8 %. Index vývozních cen vzrostl v dubnu meziročně o 2,4 %. Index prodejních cen v průmyslu poklesl v květnu meziměsíčně o 0,3 %. Index cen výrobců meziročně vzrostl o 0,3 %. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.851,64 bodů a uzavíral na hodnotě 1.775,78 bodů (-4,10 %). Celkový objem obchodů dosáhl hodnoty 94 mil. Kč.

Změna doporučení pro ČEZ
Komerční banka změnila doporučení pro akcie společnosti ČEZ na „držet". Cílovou cenu snížila na 498 Kč z původních 661 Kč. Jako důvod uvádí nízké ceny elektřiny. Současně očekává pokles zisku, vyplácených dividend a růst zadlužení v následujících letech.

Exane BNP Paribas snížila doporučení pro akcie společnosti ČEZ na „neutral" z předchozího „outperform". Cílová cena byla snížena na 500 Kč z původních 700 Kč.

Valná hromada společnosti ČEZ schválila dividendu za rok 2012
Valná hromada akcionářů společnosti ČEZ v souladu s očekáváním trhu schválila hrubou dividendu z čistého konsolidovaného zisku za rok 2012 ve výši 40 Kč na akcii. Návrh této dividendy podalo představenstvo ČEZ koncem letošního dubna. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 25. 6. 2013. Letošní výše dividendy je o 5 Kč nižší než dividenda ve výši 45 Kč vyplacená ze zisku roku 2011, což koresponduje jak s meziročně nižším čistým ziskem (čistý zisk za rok 2011 činil 40,8 mld. Kč), tak meziročně nižším dividendovým výplatním poměrem (loni činil 59 %). Celkem tak ČEZ letos z loňského čistého zisku ve výši 40,2 mld. Kč vyplatí na dividendách 21,5 mld. Kč, což znamená dividendový výplatní poměr 53,6 %.

Nové doporuční pro Komerční banku
UBS zahájila analytické pokrývání akcií Komrční banky s doporučením „neutral".

Valná hromada společnosti Pegas Nonwovens schválila dividendu za rok 2012
Valná hromada výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens schválila výplatu dividendy 1,05 EUR na akcii. Návrh na výplatu dividendy podalo představenstvo společnosti v polovině letošního května. Společnost tak ze zisku roku 2012 a nerozděleného zisku předchozích let vyplatí celkem 9,7 mil. EUR. Výše dividendy je stejná jako dividenda vyplacená v roce 2012. Rozhodný den pro vznik nároku na dividendu byl společností stanoven na 18. 10. 2013 a den výplaty dividendy na 29. 10. 2013.

Změna doporučení pro NWR
Bank of America snížila cílovou cenu pro akcie společnosti NWR o 50 % na necelých 6 Kč.

Evropská komise schválila nový návrh o dočasném stažení emisních povolenek z trhu
Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu schválil nový kompromisní návrh o dočasném stažení z trhu 600 milionů emisních povolenek. Původní návrh, který byl v polovině letošního dubna nakonec v těsném hlasování zamítnut Evropským parlamentem, měl v plánu pro roky 2013 - 2015 dočasně stáhnout z trhu 900 milionů emisních povolenek. Nyní je na stole mírnější návrh, jenž má za cíl podpořit trh s emisemi, který se již delší dobu, zejména díky poklesu průmyslové aktivity v EU, potýká s přebytečnou nabídkou, což drží ceny emisních povolenek na nízkých úrovních poblíž historických minim. Dle Fio banky však bude rozhodující hlasování o tomto návrhu v Evropském parlamentu (EP), které se bude konat začátkem letošního července. Vzhledem k těsnému výsledku hlasování z poloviny dubna, lze nyní těžko odhadovat jak se k současnému návrhu evropští poslanci postaví. Jde však o zmírnění původního návrhu a dá se očekávat, že by měl mít v EP větší naději na prosazení. Pokud se nakonec podaří prosadit stažení části emisních povolenek z trhu, mělo by to podpořit jejich ceny, potažmo i ceny silové elektřiny (které se stále nacházejí na minimech kolem úrovní 38 EUR/MWh) a měl by to být rovněž pozitivním impulsem pro akcie ČEZ.

Vzhledem ke stále slabému makroekonomickému prostředí, se Fio banka domnívá, že by se ceny elektřiny neměly po zbytek letošního roku výrazněji přehoupnout přes 40 EUR/MWh, což by mělo mít negativní dopad do ziskovosti ČEZ za rok 2014. ČEZ měl v polovině dubna předprodáno na rok 2014 63 % elektřiny ze svých zdrojů za průměrnou cenu kolem 47,70 EUR/MWh. Od poloviny dubna však cena silové elektřiny dále klesla ze 41 EUR až k výše zmíněným úrovním kolem 38 EUR/MWh, což dále vytváří negativní tlak na předprodeje elektřiny ze zdrojů ČEZ. Fio banka odhaduje, že ČEZ si nakonec na celý rok 2014 zajistí cenu elektřiny v průměru za 45 - 46 EUR/MWh, což je oproti roku 2013 pokles o cca 10 %, když ČEZ má na letošní rok téměř veškerou svojí produkci předprodánu za cenu kolem 51 EUR/MWh.

Unipetrol bude moci odebírat ruskou ropu REBCO
Společnost Unipetrol oznámila, že dne 21. 6. 2013 společnost PKN ORLEN S.A. podepsala smlouvu s ruskou společností Rosneft Oil Company na dodávky ruské ropy (Russian Export Blend Crude Oil - REBCO), v maximálním objemu 8,28 mil. tun pro společnost UNIPETROL RPA, s.r.o. Smlouva je platná od 1. 7. 2013 do 30. 6. 2016.

Sjednané objemy mohou pokrýt od 60 % do 100 % celkové poptávky Unipetrolu po ruské ropě (REBCO) v závislosti na podmínkách sjednaných objemů relativně k podmínkám panujícím na trhu surové ropy v daném konkrétním čase. Sjednané objemy ruské ropy (REBCO) budou dodávány do České republiky společností Rosneft Oil Company ropovodem Družba.

Mezi společnostmi UNIPETROL RPA, s.r.o. a PKN ORLEN S.A v současnosti probíhají jednání ohledně finalizace smlouvy na dodávky surové ropy v souvislosti s výše zmíněnou smlouvou mezi společnostmi PKN ORLEN S.A. a Rosneft Oil Company.

PKN ORLEN S.A. je majoritním akcionářem společnosti UNIPETROL, a.s. s 62,99% akcionářským podílem.

UNIPETROL, a.s. drží 100% podíl na základním kapitálu společnosti UNIPETROL RPA, s.r.o.

UNIPETROL RPA, s.r.o., v rámci své Obchodní jednotky 1 - Rafinérie (BU1) v souladu s vlastnickými právy UNIPETROL, a.s., plánuje a řídí přepracování ropy ve společnosti ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s. (51,22% akcionářský podíl), a to zejména podle potřeb navazujících výrob ve skupině Unipetrol. Zajišťuje nákup ropy pro rafinérské výroby ve skupině a velkoobchod s motorovými palivy a dalšími rafinérskými výrobky.

Strojírenské skupině VÍTKOVICE významně narostly tržby
Skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP má za rok 2012 nejvyšší tržby ve své historii. Výkony narostly v roce 2012 na téměř 25 miliard korun, což je o čtyři miliardy více než v roce 2011. Společnost VÍTKOVICE, a.s., která je jádrem původní struktury holdingu a zastřešuje energetické, právní, logistické a další služby pro celé seskupení, zvýšila meziročně tržby o 21 procent na 13, 4 miliardy korun a zisk o 94 procent na zhruba 427,3 milionu korun. Oznámilo to dnes vedení společnosti.

Obchodní tržby celé skupiny (pozn.: tedy výkony očištěné o vzájemné výkony ve skupině) měly podle předběžné konsolidace hodnotu 16,35 miliardy korun, což je proti roku 2011 nárůst o 17 procent. Předběžně konsolidovaný čistý zisk největší tuzemské strojírenské skupiny je meziročně vyšší o 54 procenta.

„Tahouny mezi více než 30 společnostmi, které se podílejí na výsledcích skupiny, jsou největší dcery - Vítkovice Power Engineering s 25 procentním podílem na tržbách, Vítkovice Heavy Machinery s 18 procenty a dále Vítkovice Cylinders a Hutní montáže," uvedl předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE HOLDING Jan Světlík s tím, že jednoznačně posílily velké zakázky pro energetiku a inženýringové projekty, kde je skupina tzv. EPC kontraktorem, tedy dodává např. celé zpracovatelské kombináty na klíč.

Typickým EPC projektem je pro skupinu VÍTKOVICE MACHINERY GROUP turecká elektrárna Adularya. Strojírenská skupina projekt vede, je výrobcem klíčových komponentů, jako jsou kotle, drtiče, dopravníky nebo membránové stěny. Mimo to ale zajišťuje i nákupy stavebního materiálu, subdodávky, dopravní logistiku a zodpovídá za celkové uvedení elektrárny do provozu. Jde o jednu z klíčových zakázek, jejíž hodnota je kolem 11 miliard korun.

Stabilitu největších domácích strojařů dokládají i další čísla. Především pokud jde o velké energetické a inženýringové zakázky, které mimo jiné posunuly tržby společnosti Vítkovice Power Engineering o téměř 68 procent nad úroveň roku 2011, na zhruba 5,7 miliardy korun.

Bankovní úvěry ve skupině trvale klesají už od roku 2010 a dnes jsou, u pro tento ukazatel klíčové společnosti VÍTKOVICE, na hodnotě 3,4 miliardy korun, což je vzhledem k výkonnosti vítkovické skupiny, která letos poskočí na 27,5 miliardy korun, nízké číslo. Obchodní tržby skupiny už letos od ledna do května narostly o 34,3 procenta na 10, 6 miliardy korun.

Změna doporučení pro Unipetrol
Komerční banka snížila cílovou cenu pro akcie společnosti Unipetrol na 145 Kč z předchozích 152 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „prodat".

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy