RM-SYSTÉM»Události»Unipetrol představil strategii pro roky 2013 - 2017

Unipetrol představil strategii pro roky 2013 - 2017

17.06.2013 14:46
Index spotřebitelských cen klesl v květnu meziměsíčně o 0,2 %. V dubnu se ceny zvýšily o 0,1 %. Za poklesem stojí především snížení cen v oblasti bydlení, pošty a telekomunikace. Ceny plynu klesly o 6,2 %, telefonické služby se snížily o 3,6 %. V dopravě klesly ceny pohonných hmot o 1,7 %. Zvýšily se ceny potravin a nápojů. Ceny zboží celkově klesly o 0,3 %, ceny služeb o 0,2 %. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 1,3 % z dubnových 1,7 %. Opět zde hrály roli klesající ceny zemního plynu a telefonických služeb. Rozhodující vliv na výši meziroční hladiny spotřebitelských cen měly potraviny a nápoje, vliv cen v oddíle bydlení se snížil. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,5 %, ceny služeb o 1,1 %. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.900,02 bodů a uzavíral na hodnotě 1.851,64 bodů (-2,55 %). Celkový objem obchodů dosáhl hodnoty 111 mil. Kč.

Unipetrol představil strategii pro roky 2013 - 2017
Navzdory obtížným makroekonomickým podmínkám a významným tržním výzvám plánuje Unipetrol zlepšit své finanční výsledky a zajistit jejich stabilní a kladnou úroveň, která umožní realizaci investic a rozvoj zdrojů skupiny. Společnost se hodlá soustředit na dosažení provozní dokonalosti a zlepšení efektivity napříč klíčovými oblastmi svého podnikání. V rafinérském segmentu půjde o maximální využití výrobních kapacit. V petrochemickém segmentu Unipetrol posílí tržní pozici prostřednictvím restrukturalizace a zlepšením podmínek a výkonnosti výrobních aktiv. Hlavním cílem pro maloobchodní segment je výrazné navýšení tržního podílu a dosažení lepších prodejů v nepalivovém segmentu. V následujících několika letech společnost Unipetrol plánuje také zabezpečení energetických potřeb při optimalizovaných nákladech.

Mezi cíle nově přijaté strategie patří:
- Kumulovaný provozní zisk EBITDA (na bázi LIFO) v letech 2013 - 2017 na úrovni 25 mld. Kč.
- Celkové investiční výdaje (CAPEX) v letech 2013 - 2017 na úrovni 19 mld. Kč.
- Nárůst volných peněžních toků (Free Cash Flow - FCF) v průměru o 27 % na 1,5 mld. Kč ročně.
- Zvýšení podílu na maloobchodním trhu na 20 %.
- Udržení míry zadluženosti na úrovni do 20 % v průběhu časového horizontu strategie (2013-2017).

Erste Group Bank prodloužila oprávnění na prodej svých akcií
Představenstvo společnosti Erste Group Bank schválilo prodloužení oprávnění spořitelnám, které tak mohou přistoupit k prodeji akcií Erste Group k 25. červnu 2013. Spořitelny by mohly prodat přes 5 mil. kusů akcií Erste Group, což je 1,3 % podíl na společnosti. Doba trvání tohoto oprávnění je až do 15. května 2018. Pokud by spořitelny přistoupily k prodeji akcií Erste Group, mělo by to negativní vliv na cenu akcií.

Fortuna uzavřela novou smlouvu o úvěru v různých měnách
Společnost Fortuna Entertainment Group N.V. oznámila uzavření smlouvy na 6-letý úvěr v různých měnách v celkové výši 50 mil. EUR s Českou spořitelnou, a.s. Smlouva o úvěru byla podepsána 4. června 2013.
Úvěr bude použit na refinancování stávajícího bankovního dluhu společnosti, na výplatu části dividendy a distribuci emisního ážia a dále na investice do nových produktů v oblasti sportovního sázení.
Nové financování je tvořené ze tří základních facilit: z amortizovaného úvěru ve výši 25 mil. EUR, neamortizovaného úvěru ve výši 20 mil. EUR a z revolvingového úvěru ve výši 5 mil. EUR.
Celková úroková sazba u nového financování se skládá ze základní sazby EURIBOR/PRIBOR a marže v rozmezí 1,75 - 3,00 %, v závislosti na poměru čistého dluhu k ukazateli EBITDA. Oproti předchozímu úvěrovému financování dojde k úspoře nákladů díky změně v zajištění úrokovým swapem. Stejně jako v případě posledního financování je úvěr zajištěn a to akciemi dceřiných společností skupiny v České republice, na Slovensku a v Polsku, zástavou bankovních účtů a ochrannou známkou Fortuna.
K 3. červnu 2013 vykázala Společnost čistou hotovost (net cash) ve výši 3 mil. EUR; po refinancování a výplatě dividendy bude pozice čistý dluh (net debt) činit zhruba 32 mil. EUR.

Volkswagen svolává vozy do servisů kvůli technickým závadám
Německý automobilový koncern Volkswagen svolá v Austrálii kolem 26 tisíc vozů kvůli technickým závadám. Australská vláda podle agentury Reuters vyšetřuje problémy se ztrátou výkonu motoru, kvůli kterým na dálnici tragicky zahynula v roce 2011 řidička modelu Volkswagen Golf. Před několika týdny musel Volkswagen svolat do servisů 91 tisíc automobilů v Japonsku, u kterých bude nutné zkontrolovat a případně opravit převodovku.
Obavy týkající se technické bezpečnosti poslední dobou nabývají na zájmu medií poté, co se jeden realitní agent v Melbourne rozhodl s automobilkou soudit a získal mezi své příznivce dalších 200 nespokojených majitelů vozidel této německé automobilky. Volkswagenu se nicméně daří naplňovat svůj ambiciózní plán - stát se do roku 2018 největším výrobcem aut v Evropě a předběhnout tak Toyotu a General Motors. Volkswagen loni zvýšil celosvětový prodej o 11 % na rekordních 9,07 milionu vozů.

Změna doporučení pro Telefónica Czech Republic
Erste Group Bank snížila cílovou cenu pro akcie společnosti Telefónica Czech Republic na 280 Kč z předchozích 360 Kč.

Změna doporučení pro ČEZ
HSBC snížila cílovou cenu pro Čez na 490 Kč z 550 Kč. Doporučení bylo ponecháno na „underweight".

Změna doporučení pro NWR
Fio banka snížila cílovou cenu pro akcie NWR z původních 93 Kč na 44 Kč. Doporučení je na stupni „koupit".
Současně však Fio banka upozorňuje, že investice do akcií NWR je aktuálně spojena s vyššími riziky s ohledem na skutečnost, že společnost se nyní potýká s obtížnými ekonomickými podmínkami, které aktuálně vytvářejí negativní tlak na její ziskovost a hotovostní pozici. Hospodaření NWR je aktuálně ztrátové. Domnívá se však, že plánovaná úsporná opatření postupně povedou ke zlepšování hospodaření a ke stabilizaci společnosti. Za důležité rovněž považuje skutečnost, že splatnost významnější části dluhu nastává až v roce 2018, což společnosti poskytuje prostor pro realizaci optimalizačních opatření a strategických plánů.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy